Kultūra

2020.10.01 16:23

Prieš prasidedant „ArtVilnius“: per krizes ar nuosmukius reikia investuoti į meną

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.10.01 16:23

Penktadienį Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasideda 11-oji tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’20”. „Per krizes ar nuosmukius reikia investuoti į meną. Tai yra taisyklė numeris vienas. Yra daug gerų kūrinių ir geras pasirinkimas“, – kalbėjo meno mugės vadovė Diana Stomienė.

Didžiausias vizualiųjų menų renginys visame Rytų Europos regione, viena iš nedaugelio meno mugių, šiais metais vykstančių Europoje, lankytojams pristatys 37 galerijas ir 150 menininkų iš 9 pasaulio šalių.

Galerijos „The Rooster gallery“ vadovė Jurgita Juospaitytė-Bitinienė teigė: „Kūriniai neiškeliauja į užsienio muges ir lietuviai neapsipirkinėjo užsienio meno mugėse. Tad pardavimų statistika gal net pagerės.“

„Mūsų pagrindinis tikslas buvo toks, kad mugė būtų reali, o ne virtuali“, – kalbėjo D. Stomienė.

Mugės metu vyks daug ekskursijų. Jas praves Jurgita Ludavičienė, Danutė Zoviene, Raminta Jurėnaite.

Tradiciškai šiuolaikinio meno mugėje bus pristatytos privačios tarptautinės meno kolekcijos, instaliacijų, skulptūrų ir performansų paroda „Takas“, vyks susitikimai su meno žvaigždėmis, diskusijos, konferencijos ir edukacijų programa.

Laikinai „ArtVilnius`20“ šiais metais iš vasaros tapo rudens renginiu. Mugė lankytojų laukia nuo penktadienio 14 valandos iki sekmadienio 18 valandos. Lankytojai kviečiami laikytis saugumo reikalavimų – mugėje privalu dėvėti apsauginę kaukę, laikytis atstumo, o prieš įeinant į „Litexpo“ teritoriją kiekvienam bus patikrinta temperatūra.

Bilietai į meno mugę parduodami tik internetu. Šių metų naujovė – elektroninis „ArtVilnius`20“ katalogas, kuriame mugės lankytojai iš anksto gali apsižiūrėti patinkančius darbus ir juos gyvai pamatyti jau renginio metu.

Šių metų mugės naujovė – performansų erdvė, kurioje vyks garsių menininkų Evaldo Janso, Dr. Gora Parasit, Monikos Dirsytės, Augusto Serapino ir Rūtos Matulevičiūtės pasirodymai.

Specialioje „ArtVilnius`20“ projektų zonoje meno projektus pristatys Krokuvos šiuolaikinio meno muziejus MOCAK, „Lewben Art Foundation“, Šiuolaikinio meno centras ir Jono Meko vizualiųjų menų centras. Bus galima pamatyti garsaus latvių fotografo Arnio Balčus kūrybą, iš Jungtinių Amerikos Valstijų savo darbus atgabens Vytenis Jankūnas.

Projektų zonoje taip pat įsikurs menininkas Donatas Jankauskas-Duonis. „ArtVilnius`20“ organizatoriai ypatingai džiaugiasi šioje erdvėje galėdami pristatyti pasaulinio garso menininko ir džiazo virtuozo Vladimiro Tarasovo projektą.

Fotografijos programa subūrė itin žinomus vardus ir veidus. Galerijų stenduose bus galima pamatyti Algimanto Aleksandravičiaus, Rimanto Dichavičiaus, Remigijaus Treigio, Violetos Bubelytės kūrinius.

LRT studija penktojoje mugės salėje kvies į meno diskusijas, paskaitas ir pristatymus. Penktadienio vakaras baigsis tradiciniu renginiu „Naktis galerijoje“, o šeštadienį „Litexpo“ rengiama tarptautinė konferencija apie metamodernizmą.

Šeštadienio vakarą šiuolaikinė meno mugė lankytojams žada įspūdingą Lietuvos Nacionalinio operos ir baleto teatro pasirodymą. Į mugę užsuks keliaujanti, vienaveiksmė Giovannio Battistos Pergolesio komiška opera „Tarnaitė ponia“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt