Kultūra

2020.09.30 23:00

Marcinkevičiaus knygoje vaikams „Akmenėlis“ – į Vilniaus getą patekusių Rivkos ir Etano istorija

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.30 23:00

Leidykla „Tikra knyga“ išleido Mariaus Marcinkevičiaus knygą „Akmenėlis“ – pasakojimą apie du vaikus, jų išgyvenimus gete. Autorius sako, kad pasakojimų vaikams šia sunkia tema trūksta, todėl jis norėjęs savo istoriją vaikams papasakoti ir taip tarsi atsakyti ir į pačiam vaikystėje kilusius klausimus.

Ši istorija nutiko Vilniuje, tačiau galėjo įvykti ir Kaune, Varšuvoje, Berlyne, Romoje ar Paryžiuje, sako knygos „Akmenėlis“ autorius rašytojas M. Marcinkevičius. Knygoje jis pasakoja dviejų vaikų Rivkos ir Etano, per antrąjį pasaulinį karą patekusių į Vilniaus getą istoriją, jų draugystę, baimę.

Naujoje Mariaus Marcinkevičiaus knygoje „Akmenėlis“ – geto išgyvenimai vaikų akimis

„Tai nėra geto istorija, tiesiog aš gimiau ir augau Vilniuje, dažnai net lakstydavau kiemais, su draugais žaisdavom ant aukšto ir ten rasdavom daiktų. Aš gimiau 1966 – 20 metų po karo, vaikystėje kildavo klausimai iš kur jie, su keistais užrašais, po truputį ta senojo Vilniaus istorija dėliojosi“, – pasakoja M. Marcinkevičius.

Rašytojas sako norėjęs vaikams perduoti ne tik istoriją, bet ir jausmą.

„Holokausto ir geto istorijos aktualios. Pastebėjau, kad istorija ir yra istorija, ji plika, tai yra skaičiai, kiek nužudyta, kiek sugrįžo. Vaikams yra menkai“, – tikina M. Marcinkevičius.

Knygą iliustravo dailininkė Inga Dagilė. Ji sako, kad prieš pradėdama iliustruoti knygas visuomet įsigilina į pasakojamą istoriją, o šį kartą tokiam pasirengimui prireikė itin daug laiko.

„Pačiai tai yra tokia mano giminės nepaliesta tema, labai buvo nauja, buvau mačius, girdėjus, bet tokio įsigilinimo mažoka. Pirma knyga, kuriai ruošiausi apie pusmetį, sakydavau, kaip čia taip laukt įkvėpimo, imi ir pieši, o šitai, kol nepajaučiau, kas galėjo vykti, ėmiau knygas, žiūrėjau filmus apie Varšuvos, Vilniaus getus, apie geto istorijas – pasiruošimas išskirtinis. Labai padėjo pajausti, kokių spalvų reikia, kokios nuotaikos, kas ten vyko iš tikrųjų“, – pasakoja iliustruotoja.

Knygos autorius sako – tradicija žydų kapinėse palikti akmenis, kaip atminties simbolį, ant kapų, todėl ir knygą pavadino „Akmenėliu“ – ne tik išgirsti istoriją, bet ją prisiminti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt