Kultūra

2020.09.30 19:30

Penkiems kūrėjams įteikti svarbiausi Lietuvos dailininkų sąjungos apdovanojimai: ženkliukai nedideli, bet nuopelnai – nekuklūs

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.09.30 19:30

Rugsėjo 30 dieną Lietuvos dailininkų sąjungoje (LDS) vyko svarbiausi sąjungos apdovanojimai – auksinių ženkliukų įteikimo šventė bei laureatų parodos atidarymas. „Prieš 30 metų dar kilo visuomenėje diskusija, kodėl logotipe pavaizduota moteris, juk dauguma tapytojų – vyrai“, – prisimena LDS pirmininkė E. G. Bogdanienė.

Minėdama veiklos 85-metį LDS įteikė ne, kaip įprasta, tris, o penkis auksinius ženkliukus. Iki trečiadienio jau buvo įteikti 63 ženkliukai. Auksinio ženkliuko apdovanojimai įsteigti 2000 metais, tad, kaip sako LDS pirmininkė E. G. Bogdanienė, dar vienas jubiliejus – pačių ženkliukų teikimo.

Kiekvieną menininką lydėjo menotyrininko pristatymas. „Tai lyg dar viena dovana laureatams – profesionalų recenzija apie kūrybą“, – sako E. G. Bogdanienė. Menininkus pristatė Lijana Šatavičiūtė-Natelevičienė, Dalia Truskaitė, Vaidilutė Brazauskaitė, Karolina Tomkevičiūtė.

E. G. Bogdanienė teigia, kad ženkliukai, nors ir nedideli, bet paauksuoti. „Nors pats apdovanojimas vizualiai ir kuklus, menininkų nuopelnai – nekuklūs“, – komentavo LDS pirmininkė. Ant auksinio ženkliuko – LDS logotipas. Mikalojaus Povilo Vilučio sukurtame logotipe pavaizduota moteris su teptuku. „Prieš 30 metų dar kilo visuomenėje diskusija, kodėl pavaizduota moteris, juk dauguma tapytojų – vyrai. Tad man džiugu, kad sąjunga turi tokį feministinę idėją įtvirtinantį ženklą“, – teigė E. G. Bogdanienė.

Kam skirti premijas, sprendžia LDS taryba. Šiemet tarp premijuotųjų – keramikė Rūta Šipalytė, įvertinta už reikšmingus pasiekimus tarptautiniuose meno konkursuose ir parodų ciklą „Keliaujantys namai“. „Ji – švarios keramikos atstovė. Esame pripratę keramikoje prie perteklinių aktyvių formų, o ji išsigryninusi iki spengiančios tylos“, – sakė E. G. Bogdanienė.

Rimantui Milkintui ženkliukas įteiktas už aktyvų skulptūrų ir instaliacijų kūrimą viešosioms erdvėms. „Jis dabar yra skulptūros žvaigždė, ant bangos. Tiesiog geras skulptorius, kuris sugeba medžiagą netikėtai prakalbinti, neprievartauja jos, o ir idėjiniai aspektai verti dėmesio“, – tvirtino E. G. Bogdanienė.

Petrui Gintalui ženkliukas skirtas už viso gyvenimo kūrybinę veiklą bei individualų indėlį į metalo plastikos puoselėjimą. E. G. Bogdanienė akcentavo P. Gintalo indėlį į kartos ugdymą, taip pat tradicijų laikymąsi, įžvelgė jo kūriniuose daug amato ir meistrystės.

Dar vienas ženkliukas įsegtas Rasai Grybaitei. Ji įvertinta už kūrybą ir aktyvią kultūros sklaidą regionuose. R. Grybaitė yra Jurbarko V. Grybo memorialinio muziejaus vedėja. „Ten yra fantastiškos edukacinės programos. Nuvažiavęs į tą muziejų nematai jokios regioninės atskirties ir svajoji ten gyventi“, – vertino LDS pirmininkė.

Eglei Vertelkaitei LDS auksinis ženklelis įteiktas už kūrybinį veržlumą ir inovatorišką technologijų bei metodų taikymą grafikos mene. E. G. Bogdanienė taip pat akcentavo grafikės konceptualumą, išsiveržimą iš rėmų.

Laureatų paroda LDS vyks iki spalio 16 dienos. Pasak sąjungos pirmininkės, į ją reikėtų žvelgti kaip į atskirų kūrėjų pristatymą: „Tai penkios skirtingos istorijos ir jos tarpusavyje susikalba.“