Kultūra

2020.09.30 16:53

Atkeliavę iš 20 amžiaus: aktorė Mikulionytė kioskelyje prekiauja teatro monologais

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.09.30 16:53

Tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“ šiemet siūlo unikalią galimybę laiko mašina leistis į praeitį, 20 amžiaus pabaigą. Ta laiko mašina – tai vintažinis metalinis kioskas, Lietuvos žengimo rinkos ekonomikos link simbolis. Kioske savo vaidmenimis, tiksliau – jų ištraukomis, prekiauja aktorė Eglė Mikulionytė.

Vilniaus rotušės aikštėje scenografo, dizainerio, fotomenininko Liudo Parulskio ir E. Mikulionytės sumanymu atsirado kioskas „Lūkesčiai ir kitos prekės“. Rugsėjo 30-ąją, spalio 1 ir 2 dienomis nuo 18 iki 21 valandos „Sirenų“ žiūrovai galės pasilenkti prie kiosko langelio, už kurio aktorė vienam žiūrovui pardavinės vienos minutės monologus.

Transliacijos įrašas:

Tarsi iš XX amžiaus: metaliniame kioskelyje aktorė Eglė Mikulionytė prekiauja teatro monologais

„Kai atkeliavome į Rotušės aikštę, pasijutome labai mažučiai su tuo kioskiuku. Visi mano užmojai labai sumažėjo ir praktiškai sugrįžau į tą pačią nykštukinę kioskininkę, kurią Liudas kažkada filmavo. Kol kioskas buvo gaminamas, kol jis buvo uždaroje erdvėje, buvome labiau sparnus pakėlę. Tai lyg pirmieji verslininkų žingsniai, kai ambicijos daug didesnės už realybę“, – sako E. Mikulionytė.

Idėjos autoriai sako kuriantys neagresyvią nostalgijos aurą. L. Parulskis LRT.lt papasakojo prekybos kiosku kaip meno objektu susidomėjęs paskutiniais 20 amžiaus metais. Jis kūrė įvairias fotomanipuliacijas, vienoje milžinišką kioską patalpino dabartinių Valdovų rūmų vietoje.

Vėliau sukūrė kelis nedidelius kioskelių maketus. Juose rodomame vaizdo įrašę E. Mikulionytė vaidino dvi besišnekučiuojančias kasininkes. Ir L. Parulskio fotomanipuliacijos, ir maketai ne vienus metus keliavo per parodines erdves. Dabar, pasak menininko, atėjo laikas galbūt paskutinei projekto stadijai – teatro performansui realiame kioske.

L. Parulskis kalbėjo, kad tai pirmas jo pasirodymas teatro erdvėje. Šis kioskas – kaip greitas maistas, staigi teatrinė patirtis. Namukas buvo specialiai gaminamas šiam performansui, tad ateityje lieka galimybė jį vėl kuria nors proga išvysti.

„Eglė jau kurį laiką svajoja tęsti teatrinius kiosko projektus – keliauti su juo po Lietuvą ar parašyti trumpą pjesę būtent kiosko scenai. Tad, manau, kad šis kioskas dar sulauks žiūrovų ir po „Sirenų“ festivalio“, – sako L. Parulskis.

Pagrindinė festivalio „Sirenos“ programa sudaryta iš šešių išskirtinių lietuvių kūrėjų darbų.