Kultūra

2020.09.29 23:57

Vilniaus daugiabučių labirinte atgimsta 11 kartų didesnis Kazio Varnelio „Pseudo labyrinth“ darbas

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.29 23:57

Per trečius metus Vilniuje vykstantį projektą „Kuriu Vilnių“ daugėja naujų meno objektų. Savanorių prospekte ant daugiabučio namo sienos nuo šiol gyventojai galės nuolat matyti optinio meno kūrėjo, dailininko Kazio Varnelio darbą.

Savanorių prospekte, ant penkiaaukščio daugiabučio sienos atsirado tapytojo K. Varnelio 1969 metų darbas „Pseudo labyrinth“. Ant sienos jį perkėlė menininkas Timotiejus Norvila, kuris dar žinomas Morfai vardu. Jo įgyvendintas projektas pavadintas „Labirintu“. Pasak menininko, vietą parinko miesto savivaldybė ir jo pasirinktam K. Varnelio darbui vieta labai tiko, panašiu metu sukurtas ir originalus kūrinys, ir statytas daugiabutis.

T. Norvila sako, kad pirmą kartą K. Varnelio darbus pamatė Nacionalinėje dailės galerijoje ir tai jį įkvėpė kurti.

„Jie nustatė prioritetines vietas, pamačiau, kad ta siena gerai atsisuka į gatvę, nėra langų, ir pats rajonas – labirintas, viskas sulipo“, – tikina menininkas.

Panorama. Macrono apsilankymo akimirkos: pažadas Cichanouskajai ir dėmesys kariams

Šiam darbui sukurti prireikė savaitės, sako drauge su kolega Karoliu Grubiu, gerai išmanančiu purškimo techniką, dirbęs menininkas. Jis teigia pasirinkęs šį kūrinį, nes optinio meno lietuvių dailėje beveik nėra, tad nuolat matomas kūrinys galbūt paskatintų ir didesnį susidomėjimą šio menininko kūryba. Menininkas pastebi, kad originalus darbas dešimtkart mažesnis už esantį ant sienos.

Originalus K. Varnelio „Pseudo labyrinth Nr. 1“ darbas yra saugomas Jungtinėse Amerikos Valstijose, o susipažinti su jo kūryba, ir apžiūrėti kitus darbus, galima jo namuose-muziejuje Vilniuje, užsisakius ekskursiją.

Iš Žemaitijos kilusį optinio meno meistrą, dailininką Sovietų Sąjungos okupacija 50 metų atskyrė nuo Lietuvos. Grįžęs iš Jungtinių Amerikos Valstijų kartu su žmona, jis įsikūrė Vilniuje, kur buvo atidaryti jo vardo namai-muziejus. Čia menininkas gyveno iki mirties 2010-aisiais.