Kultūra

2020.09.26 09:16

Nomedos Kazlaus laidoje sužinosime, ar spalvingasis Slava Polunin yra žmogus ar reiškinys

LRT.lt2020.09.26 09:16

Klounu gimstama ar tampama? Į šiuos klausimus galima atsakyti, bet, kaip sako pats garsiausias ir ryškiausias pastarųjų dešimtmečių klounas pasaulyje: „Kaip tapau laimingas? Atradau, kad reikia stebėtis kiekviena sekunde, įvykiu, žmogumi ir jo šešėliu. Vaje! Oho!“

„Laimingas kvailys“ – taip visas savo patirtis apibendrina Slava Polunin ir toliau gilinasi į pasaulio bei žmogaus gelmes ir tai perteikia su nuoširdžiu paprastumu, rašoma Nomedos Kazlaus pranešime spaudai.

Kūrybingumas ir kitoks aplinkos matymas spalvingąjį klouną nešė nuo mažų dienų – performansai ir maži etiudai gimdavo dar vaikystėje: nuo gigantiškos šaudyklės iki siautulingų išdaigų.

Bet būdamas labai padorus, kaip ir visi klounai, jis pakluso mamai ir stojo studijuoti inžinerijos, ir tik vėliau, kai parodė jai savo spektaklius, gavo jos palaiminimą mesti praktiškuosius mokslus.

Tada visa galva pasinėrė į nerealų, bet svaiginantį kūrybos kelią. Slava Polunin savo mokytojais pasirinko... vaikus, šėliojančius girtuoklius ir žymiuosius Raikiną, Nikuliną, Marselį Marso. Jo kūrybą atsimename nuo sąstingio metais kurtų „Maski šou“ ir „Licedei“, kurie be jokių kalbų prajuokindavo paprastu turiniu, bet giliausiomis potekstėmis, kurios reikšdavo protestą prieš absurdiškas gyvenimo nuostatas.

Toks tas Slava Polunin: jis gali savo teatrą pompastiškai ir groteskiškai palaidoti, kad gyventų ir sužėrėtų naujai, sukurti nuostabiausią sodą prie Paryžiaus „Geltonąjį malūną“, kuriame puoselėtų augalus ir žmonių santykius.

O kur dar „Kvailių akademija“, delfinų pasiuntinystė Žemėje, jo rašomos knygos, skirtos nespėjusiems į jo pasirodymus...

Gidonas Kremeris ir švelnioji „Sniego simfonija“ – ko dar galima laukti iš griausmingo klouno juoko ir paradoksalių gyvenimo apibendrinimų?

Klounai – vieninteliai tiesos nešėjai Žemėje, jie neteisia, neaiškina, o juokaudami atskleidžia pasaulio ydas jų nepriskirdami jokiems žmonėms.

Jūsų dėmesiui – išminties skleidėjas, didysis pasaulio teisuolis ir tiesintojas Slava Polunin.

Laidą su garsiausiu pasaulio klounu žiūrėkite rugsėjo 26 dieną, šeštadienį 17.30 val. per LRT Plius laidų cikle „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus".