Kultūra

2015.12.31 20:47

Atkuriamas sovietų sunaikintas paminklas K. Ostrogiškiui

Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Vrublevskių bibliotekoje eksponuojamas antkapinio paminklo maketas, kadais stovėjęs ant Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio kapo. Prieš daugiau kaip 70 metų sunaikintą meno kūrinį planuojama atkurti ir sugrąžinti į jo buvusią vietą Kijeve.

Antkapinis paminklas K. Ostrogiškiui anuomet stovėjo Kijevo Pečerų Lauros Uspenjės sobore, tačiau šių dienų nesulaukė: traukdamasi nuo vokiečių, jį sunaikino sovietų kariuomenė.

„K. Ostrogiškio ir kitų nusipelniusių senosios Lietuvos istorijos asmenų antkapiai nėra iki mūsų dienų išlikę, nes 1941 metais pats soboras buvo susprogdintas. Dabar jis jau yra atstatytas, bet jo paminklai dar nėra atstatyti“, – sako LMA Vrublevskių bibliotekos direktorius dr. Sigitas Narbutas.

K. Ostrogiškio atminimui teko didelė garbė, mat jo paminklą ketinama atstatyti patį pirmąjį. Tokia idėja kilo pernai Lietuvoje ir Ukrainoje minint jo laimėto Oršos mūšio 500 metų jubiliejų.

„XV amžiaus pirmoje pusėje mes neturime kito tokio talentingo, daug pergalių laimėjusio karo vado, kaip K. Ostrogiškis. Jis yra laimėjęs daugiau kaip 60 mūšių“, – primena dr. S. Narbutas.

Dabar jau parengtas antkapinio paminklo maketas į Mokslų akademijos Vrublevskių biblioteką atkeliavo iš Ukrainos. Jį sukūrė Lietuvos ir Ukrainos skulptoriai. Planuojama, kad atkurtas paminklas bus 8 metrų aukščio – kaip ir originalas.