Kultūra

2020.09.25 14:06

Koronavirusas sparčiai plinta tarp meninių kolektyvų: ansamblyje „Lietuva“ – naujas atvejis, jaunieji choristai veiklą tęsia

Edita Vitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.09.25 14:06

Nors koronavirusas sparčiai plinta tarp meninių kolektyvų, valdžia neskuba riboti vaikų būrelių veiklos, neva neformalaus švietimo ugdymo riziką turi įvertinti pačios savivaldybės. Būrelių atstovai LRT RADIJUI teigia rizikuojantys kas dieną, tačiau nutraukti veiklų irgi neskuba.

Nutraukti koncertai, nevyksta repeticijos

Didžiuliame valstybiniame dainų ir šokių ansamblyje „Lietuva“ koronavirusas nustatytas devyniems dalyviams. Ansambliui teko skubiai nutraukti koncertus, nevyksta ir repeticijos, sako laikinai einanti vadovo pareigas Marija Tarasova.

Kaip penktadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, iš viso registruoti jau 23 susiję atvejai, įskaitant patvirtintus ketvirtadienį.


„Čia toks suktas dalykas, kad net nežinome, kaip jis (koronavirusas – LRT.lt) gali patekti į kolektyvą. Turėjome (sergančių – LRT.lt) žmonių, kurie visiškai nejautė jokių simptomų, – tikina M. Tarasova. – Mūsų patalpose yra atlikta visiška dezinfekcija. Visi izoliuojamės ir daromės testus.

Nevyksta jokios repeticijos ir jokie koncertai. Šią savaitę turėjome turėti keturis koncertus. Visi jie nukelti į vėlesnį laiką. Liūdna dėl to, tačiau mes į viską žiūrime labai optimistiškai ir manau, kad visą šitą mes išgyvensime.“

M. Tarasova tikina, kad dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ pasirodymai yra nukelti iki lapkričio mėnesio.

„Ąžuoliukas“ veiklos stabdyti neketina

Nacionalinis visuomenės centras skelbia, kad dar vienas registruotas naujas židinys yra Raseinių chore „Šatrija“. Kauno apskrityje, Raseiniuose, 7 atvejai patvirtinti choro „Šatrija“ nariams. Iš viso registruoti jau 9 susiję susirgimai, penktadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Tačiau berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ vadovas Vytautas Miškinis, stebėdamas plintantį užkratą, choro veiklos kol kas stabdyti neketina. Anot maestro, vaikai dainuoja grupėmis, jie atskirti saugiai ir nekantriai laukia koncerto, vyksiančio jau šį sekmadienį.

„Koncertai bus du, ne vienas. Atlikėjus mes skelsime į dvi grupes, kad jų būtų mažiau. Pagrindinis klausytojas bus atlikėjų tėvai. Toks dviejų dalių koncertas mums bus išbandymas. Matysime, kaip ten bus“, – sako V. Miškinis.

Skaudžiausia, anot choro vadovo, kad dėl koronaviruso pandemijos sužlugo didelis jubiliejinis koncertas. „Pavasarį buvo planuotas mūsų 60-mečio jubiliejaus koncertas su penkių koncertų ciklu. Visi tie koncertai sugriuvo, – apmaudo neslepia maestro. – Šitas mažiukas koncertas, kuris įvyks filharmonijoje, yra kaip kompensacija už pavasarį neįvykusį Mamos dienai skirtą koncertą.“

Trūksta aiškumo ir konkretumo

Virusui įsisukus į meninius kolektyvus, nerimauti pradėjo būrelių vadovai. Lietuvos vaikų ir jaunimo centro (LVJC) vadovas Valdas Jankauskas sako, kad centre dabar veikia daugiau nei 200 būrelių, o vaikų jame – daugiau nei 5 tūkstančiai.

Anot LVJC direktoriaus, stengiamasi valdyti srautus, laikytis saugumo taisyklių, tačiau kartais sveikatos specialistų nurodymuose trūksta konkretumo, o pagal duotus reikalavimus belieka užsidaryti.

„Taisyklės yra labai neaiškios. Neformaliam švietimui yra taikomos formalios taisyklės. Mes turime veikti kas dieną, nes kasdien keičiasi situacija. Jei tik kas atsitinka, mes esame pasiruošę labai greitai identifikuoti ir izoliuoti tą grupę nuo kitų, kad virusas nepaplistų.

Norint 100 proc. įvykdyti visus reikalavimus, tektų užsidaryti, bet mes negalime sau to leisti. Saugumas mums yra labai svarbus. Mes kiekvieną dieną mokomės“, – tikina LVJC vadovas Valdas Jankauskas.

Atsakomybę perleidžia savivaldybėms

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga griežtinti taisyklių neformaliojo vaikų švietimo veiklai nežada ir sako, kad riziką turi įvertinti pačios savivaldybės. „Kai kurios savivaldybės jau dabar priima sprendimus dėl tam tikrų labai rizikingų popamokinių veiklų pristabdymo. Kiek teko girdėti, Šiaulių savivaldybė tokius sprendimus yra priėmusi.

Savivaldybėms reikėtų labai pagalvoti apie tokias veiklas, kur yra intensyvus kontaktas, neįmanoma dėvėti veido apsauginės kaukės ar išlaikyti saugaus atstumo. Tai ir sporto tam tikros veiklos, ir chorinė veikla, ir tam tikros šokių pamokos. Sprendimus reiktų priimti labiau lokaliai, nes ten, kur plitimo nėra, nelabai yra prasmės tokias popamokines veiklas riboti“, – sako sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Anot ministro, popamokines veiklas gali lankyti ir sloguojantys vaikai. Pasak Aurelijaus Verygos, sloga, kaip vertina ekspertai, nelaikoma specifiniu koronaviruso simptomu.

Apie meninių kolektyvų situaciją klausykitės ir radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt