Kultūra

2015.12.30 14:26

B. Brazdžionio ir kitų vardinių premijų Kauno savivaldybė nebedalins

ELTA2015.12.30 14:26

Nors Kauno miesto tarybos opozicija ir labai prieštaravo, tačiau savivaldybės politikų valdančiosios daugumos balsais antradienį priimtas sprendimas dėl naujos tvarkos taikymo (nuo kitų metų pradžios), skiriant bei teikiant apdovanojimus jų nusipelniusiems piliečiams.

Opozicija savivaldybėje svarstant tokio sprendimo projektą (jo autorius – Kultūros ir turizmo plėtros komitetas, vadovaujamas Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojos, „Vieningo Kauno“ organizacijos aktyvistės Inos Pukelytės), mintinai citavo Kaune kažkada gyvenusio lietuvių dainiaus Bernardo Brazdžionio posmus ir prašė koalicijos nenaikinti B. Brazdžionio premijos, dėl kurios įsteigimo Kauno miesto taryba buvo apsisprendusi dar 2011 metų sausį.

Tačiau dalies Kauno politikų valia B. Brazdžionio premiją ištiko toks pat likimas kaip ir Justino Vienožinskio premiją. Todėl ateityje šie vardai, apdovanojant kultūros ir meno kūrėjus bei puoselėtojus, Kaune daugiau nebeskambės. Už naują tvarką balsavo 23 miesto tarybos nariai, 7 – susilaikė, o 6 buvo prieš.

Paskutinįjį šiais metais posėdį antradienį surengusi Kauno miesto taryba pakeitė ir jos pirmtakės 2013 m. kovą priimtus sprendimus dėl Kauno miesto mokslininko, dėl Maironio premijų įsteigimo, taip pat – nuo 2007-ųjų liepos gyvavusį sprendimą dėl Kauno miesto savivaldybės kultūros ir meno premijos įsteigimo.

Pastaroji (bevardė) premija nuo šiol praplečia „ribas“, ir kas jos vertas, dabar nutars savivaldybės sudaryta Kauno miesto kultūros ir meno taryba. Tuo metu, kas vertas Kauno miesto mokslininko premijos (jos – dvi) svarstys Lietuvos mokslų akademija, nepaisant to, kad Kaune veikia savivaldybės iniciatyva suburta Kauno akademinė taryba, kurios vadovu neseniai išrinktas VDU rektorius prof. Juozas Augutis.

Ne Kauno, bet Lietuvos rašytojų sąjunga išrinks ir tą kūrėją, kuris vertas Maironio premijos.

Po posėdžio ELTA pasiteiravo Kauno savivaldybės Kultūros ir turizmo plėtros komiteto pirmininkės I. Pukelytės, ar miestas savais „rinkėjais“ – vertintojais nepasitiki, todėl prašo pagalbos iš sostinės, nors premijoms pinigus (po 3000 eurų) skirs iš Kauno biudžeto. Pirmininkė atsakė, kad, pagal keturis dešimtmečius gyvuojančią tradiciją, Maironio premijos laureatas būna tas, kas paskelbiamas „Poezijos pavasario“ laureatu. Ir tai – nebūtinai kaunietis.

Tačiau visos Kaune veikiančios kūrybinės sąjungos ar kitos organizacijos, iniciatyvių piliečių grupės, mokslo ir studijų institucijos, leidyklos, patys autoriai, turintys meno kūrėjo statusą, taip pat – mokslininkai gali siūlyti kandidatus, vertus antrojo pagal didumą Lietuvos miesto savivaldybės įsteigtų premijų ar kitokių apdovanojimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.