Kultūra

2020.09.22 23:40

Čiurlionio gimimo jubiliejui artėjant – specialus kelias, muzikinės programos ir atrasti gimtieji namai

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.22 23:40

Minint Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 145-ąsias gimimo metines, M. K. Čiurlionio nacionalinio kelio miestuose bus pristatoma 12 muzikinių peizažų programa „Čiurlionio zodiakas“. Kitąmet planuojama įamžinti menininko atminimą Senojoje Varėnoje, ten, kur stovėjo gimtieji namai.

Varėnos Jadvygos Čiurlionytės meno mokyklos scenoje – M. K. Čiurlionio kūriniai, pritaikyti paveikslų „Saulė eina Zodiako taku“ ciklui.

Pristatoma dvylikos muzikinių peizažų programa „Čiurlionio zodiakas“

Programa per savaitę bus pristatyta dar šešiuose kuriamo M. K. Čiurlionio nacionalinio kelio miestuose – trečiadienį Plungėje ir Rietave, po to Palangoje, Kaune, Vilniuje ir Druskininkuose.

Pasak pianisto, M. K. Čiurlionio proanūkio Roko Zubovo, ši programa – viena iš kuriamo nacionalinio M. K. Čiurlionio kelio dalių. Darbai numatyti iki 2025-ųjų, kai minėsime kompozitoriaus 150-ąsis gimimo metines.

„Norime ne tik, kad visas kelias būtų prasmingai įamžintas atminimo ženklais, skulptūromis ir kitokiais atminimo įprasminimais, bet jis turi funkcionuoti kaip visus metus vykstančių turistinių, edukacinių, kultūrinių paslaugų tinklas“, – sako R. Zubovas.

Varėnos meras Algis Kašėta tikina, kad buvo nustatyta tiksli M.K. Čiurlionio gimimo vieta, čia bus statomas įamžinimo ženklas.

„Turime siekį, kad M. K. Čiurlionio būtų daugiau Varėnoje ir darome nemažus darbus. Pirmiausia suradome tikrąją jo gimimo vietą, identifikavome, pastatėme laikinąjį ženklą. Ką tik įvyko konkursas gimimo vietos įamžinimo“, – teigia meras.

Nustatyta, kad M. K. Čiurlionio gimtieji namai stovėjo šalia Senosios Varėnos bažnyčios, kurioje porą metų vargonavo menininko tėvas.

„Darbas yra sukurtas pagal žemėlapį ir M. K. Čiurlionio paveikslą „Karalių pasaka“, kur matome kaimelį, bažnyčią. Mes sakome, ilgai, ilgai ieškojome, o nematėme, kad paveiksle pavaizduota tai, kas yra jo gimimo vieta“, – pastebi Varėnos kultūros ir sporto skyriaus patarėja Regina Svirskienė.

Kuriamas M. K. Čiurlionio nacionalinis kelias, prasidedantis Senojoje Varėnoje, ves per vietoves, susijusias su menininko gyvenimu ir kūryba, iš viso beveik 100 vietų.