Kultūra

2015.12.29 11:29

„Vilniaus knygų mugė“ pakvies į atvirą antikvarinių knygų aukcioną

LRT.lt2015.12.29 11:29

Vasarį vyksiančios „Vilniaus knygų mugės“ programoje jau suplanuota naujiena knygų mylėtojams – atviras antikvarinių knygų aukcionas.

Nors toks aukcionas Vilniuje rengiamas jau ketvirtą kartą, tačiau pirmą kartą vertingus leidinius, kartografijos, grafikos darbus ar meno albumus galės apžiūrėti ir įsigyti ne tik prisiekę bibliofilai, bet ir visi mugės lankytojai, skelbiama pranešime spaudai.

„Prabangos ir azarto kupini meno ar kitų vertybių aukcionai, kokius paprastai matome filmuose, iš tiesų yra pasaulinio lygio renginiai, tačiau jie gana reti ir sudaro tik labai nedidelę dalį rinkos. Bet mes savo ruožtu siekiame, kad ir šis aukcionas būtų įdomus, azartiškas ir leidžiantis kiekvienam besidominčiam savo kailiu patirti neretai mistifikuojamą aukcionų dvasią“, – intrigavo organizatorė, „Vilniaus aukciono“ direktorė dr. Simona Makselienė.

Organizatorių teigimu, retai pasitaikanti galimybė iš arti susipažinti su išskirtiniais spaudiniais ir prieinama galimybė registruotis dalyvauti aukcione dalį žmonių turėtų paskatinti įvertinti savo namų biblioteką ar net ją papildyti vienu kitu itin vertingu leidiniu. Tačiau, norint būti rimtu knygų kolekcionieriumi, bibliofilu, pasirodo, nepakanka vien žavėtis knygomis ir jas mylėti.

„Norint rimtai užsiimti tokia veikla, būtina turėti daug gilių ir specifinių žinių. Juk knygos, kaip fizinio objekto, vertę sudaro jos istorinis reikšmingumas, retumas, knygos būklė. Vertės prideda aukšto lygio meninis apipavidalinimas, iliustracijos, kokybiškas popierius ir įrišimas. Nemažiau svarbi ir knygos provinencija, t. y. ankstesnių knygos savininkų kaitos istorija, kurią liudija knygoje likę ekslibrisai, autografai, kitokie buvusių savininkų įrašai ar dedikacijos. Ir visą tai reikia pakankamai gerai išmanyti“, – vardijo organizatorė.

Vakarų Europoje gana paplitusi asmeninių bibliotekų kaupimo, knygų paveldėjimo, perdavimo iš kartos į kartą tradicija, pasak jos, Lietuvoje gana skurdi dėl sudėtingų istorinių aplinkybių.

„Lietuva nuo 1795 m. iki 1948 m. patyrė daug skaudžių istorinių peripetijų – karų, okupacijų, trėmimų, deportacijų, turto nacionalizacijų, kurių metu išardytos ir išvežtos universitetų bei dvarų bibliotekos ir meno kolekcijos. Todėl mes objektyviai turime mažiau reto bibliofilinio palikimo negu mūsų kaimynai. Ir, sakyčiau, mūsų pareiga po kruopelytę rinkti, saugoti ir perduoti ateities kartoms, tai, kas išlikę“, – mintimis dalijosi dr. S. Makselienė.

VŠĮ „Laikas skaityti“ vadovė Rūta Elijošaitė savo ruožtu pastebi, kad gausios ir vertingos namų bibliotekos kūrimas – ne tik gera investicija ar smagus užsiėmimas, bet ir vienas patikimiausių būdų knygos pasaulį atverti jauniausiems skaitytojams – vaikams ir paaugliams. Tyrimai rodo, kad vaikas, kuriam nuo mažens buvo skaitoma, ir kuris užaugo tarp knygų bei drauge su skaitančiais tėvais, visada jaus ir gebės įvertinti visapusišką knygos vertę.

Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO parodų grupės vadovės Mildos Gembickienės teigimu, retų spaudinių aukcionas į knygų mylėtojų ypač laukiamos mugės programą įsiliejo labai organiškai.

 „Vilniaus knygų mugė“ – lankytojų jau įvertintas renginys, savotiškas fenomenas. Tad norime ne tik puoselėti pagrindinę misiją – skaitymo skatinimą, knygų populiarinimą, bet padėti susimąstyti ir pažinti knygos vertę pačia plačiausia prasme: nuo fizinio objekto, iki neprilygstamų idėjų bei istorijų raiškos, apsikeitimo ir auginimo erdvės. Todėl šiemet, šalia tradiciniais tapusių susitikimų su Lietuvos ir užsienio rašytojais, naujausiomis knygomis, jau pamėgtais renginiais bei diskusijomis, siūlome ir pažintį su leidiniais, kurie ne tik pasakoja istorijas, bet ir patys yra istoriniai“, – sakė  LITEXPO atstovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.