Kultūra

2020.09.21 22:51

Pusės amžiaus Lietuvos kasdienybė fotografijose – paroda, siekianti suprasti žmogaus išgyvenimus

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.21 22:51

Čiurlionio dailės muziejaus Paveikslų galerijoje atidaryta paroda apie kasdienybę Lietuvos fotografijoje 1963-2013 metais. Per penkiasdešimt metų susiformavo trys fotografų kartos, kurių darbai pasakoja, kaip keitėsi mūsų gyvenimas, žmonių santykiai, fotografo ir žmonių santykiai.

Parodoje – šešiolikos garsių Lietuvos fotomenininkų darbai – nuo Antano Sutkaus, Vito Luckaus, Romualdo Rakausko iki jaunesnės kartos – Mindaugo Kavaliausko ar Gintaro Česonio.

Romualdo Požerskio fotografijose – Lietuvos senamiesčiai 1976-1982 metais. Sako, nors kasdienybė atrodo nuobodi ir tapatinasi su rutina, jam, tuomet 23-ejų metų jaunuoliui, fotografuoti akyse besikeičiančius miestus buvę labai įdomu.

„Aš kai atėjau į fotografiją, mes jau buvom ištrūkę iš tokios nuobodžios ir kasdieniškos fotografijos, ją išvystė turbūt Rakauskas su Sutkumi, išleidę knygą 1975 metais „Vilniaus šiokiadieniai“. Jie buvo visiškai jauni ir ten buvo tas kasdienis gyvenimas, bet vėliau fotografija perėjo į kitą lygmenį, į apibendrinimo, abstrahavimo, ieškojimo kažkokių simbolių“, – pasakoja fotomenininkas Romualdas Požerskis.

Panorama. Lietuvoje rugsėjį COVID-19 atvejų jau fiksuota kone tiek, kiek liepą, virusas toliau plinta ir ugdymo įstaigose

Parodoje apie kasdienybę fotografijoje – penki dešimtmečiai Lietuvos gyvenimo. Per šį laikotarpį susiformavo trys fotografų kartos, rodančios savo laiko aktualijas. Vienos naujausių fotografijų – Donato Stankevičiaus prieš dešimtmetį fotografuotos Kauno viešojo transporto stotelės.

„Tai yra dalinai tokia mūsų vizualinė antropologija, aš manau, kad tai yra mūsų gyvenimo atspindys ir jeigu mes nustosime tą daryti, tai tam tikrose dešimtmečiuose neliks tam tikrų detalių, kurias mes nuslepiame arba tiesiog mums neįdomu fiksuoti“, – nurodo fotomenininkas Donatas Stankevičius.

Pirmąkart paroda surengta 2014 metais Tbilisyje, Nacionaliniame muziejuje, švenčiant Lietuvos dešimtmetį Europos sąjungoje. Kuratorius Gintaras Česonis sako, kad per kasdienybės akimirkas norėjęs pasakoti kaip keitėsi žmonių santykiai, miestai, peizažai. Bėgant metams jaučiasi didėjantis atstumas tarp fotografo ir žmonių, tačiau esą kiekvienas laikotarpis turėjęs savų iššūkių fotografams.

„Vis tik fotografo pareiga nueiti bent tą pusę atstumo ir priartėti prie žmogaus, suprasti, kaip jisai gyvena, išgyvena šitą kasdienybę, kas jam rūpi, kas svarbu, kokie santykiai juos lydi šiandien“, – pabrėžia fotomenininkas Gintaras Česonis.

Ukrainoje, Bulgarijoje rodyta paroda Kaune, Paveikslų galerijoje vyks iki sausio 10 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt