Kultūra

2020.09.21 13:30

„Sidabrinės gervės“ apdovanojimai sugrįžta atsinaujinę, prasideda filmų paraiškų teikimas

LRT.lt2020.09.21 13:30

Paskelbtas Nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ startas. Pagrindiniai jų rengėjai paskelbė filmų paraiškų teikimo pradžią ir atskleidė, kad šis renginys grįžta atsinaujinęs – su nauju „Sidabrinės gervės“ ženklu, pakitusia komanda, naujais renginio nuostatais ir šventine apdovanojimų ceremonija, kuri įvyks šių metų lapkričio 22 dieną.

Pasak audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA tarybos pirmininko Alvydo Šlepiko, atėjo metas išsaugoti ir atnaujinti „Sidabrinių gervių“ apdovanojimus, kurie yra reikšmingi šalies kultūrai, kino bendruomenei, o ypač jauniesiems kino kūrėjams, kuriems apdovanojimai dažnai tampa kertiniu karjeros etapu, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Sidabrinė gervė“ po metų laiko vėl pakils ir tęs ilgametę ir prasmingą apdovanojimų tradiciją. Sieksime atkurti konstruktyvų dialogą su kino bendruomene ir toliau puoselėsime lietuvišką kiną, pagerbdami talentingiausius šalies kūrėjus. Apdovanojimai yra daugiau nei statulėlė – tai įvertinimas, paskata tobulėti ir impulsas augti, ypač jaunosios kartos kūrėjams, kurie dar tik iškelia sparnus į platų kino pasaulį“, – komentuoja A. Šlepikas.

Ryškesnis logotipas ir atsinaujinusi komanda

AVAKA direktoriaus Dariaus Vaitiekūno teigimu, kino istorija nuolat keičiasi, todėl „Sidabrinė gervė“ grįžta su ryškiu logotipu.

„Išsigryninome atsinaujinusią gervių koncepciją, nes norime, kad tai būtų stiprus sugrįžimas į kino pasaulį. Nusprendėme įprastam „Sidabrinės gervės“ ženklui suteikti daugiau ryškumo – dabartiniame renginio logotipe išvysite baltą gervę raudoname fone. Laikas būti dar labiau matomiems. Raudona spalva simbolizuoja sėkmę ir energiją – būtent taip nusiteikę ir grįžtame“, – apie atsinaujinusį renginio logotipą pasakoja D. Vatiekūnas.

Anot A. Šlepiko, šiemet „Sidabrinė gervė“ sugrįžta ne tik su ryškiu logotipu, bet ir su atsinaujinusia bei kur kas didesne komanda. Jos pagrindinė ašis – asociacija AVAKA – pirmoji „Sidabrinės gervės“ rengėja, iniciatorė ir rėmėja. AVAKA laimėjo 2019 metais paskelbtą konkursą ir įgijo teises į „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą ir statulėlę.

„AVAKA asociacijos iniciatyva įvyko pirmasis „Sidabrinės gervės“ debiutas. Mes jaučiame atsakomybę reikiamu metu perimti 2008 metais pradėtą darbą ir tęsti lietuviško kino apdovanojimų tradiciją šalyje. Sukaupta ilgametė patirtis, turimas finansavimas ir bendradarbiavimas su įvairiomis šalyje veikiančiomis kino kūrėjus vienijančiomis institucijomis, audiovizualinių kūrinių autoriais, švietimo įstaigomis ir valstybės bei savivaldybės institucijomis, veikiančiomis kino ir kultūros srityse, tikiu, leis sparčiai judėti pirmyn ir atgaivinti metus laiko pristabdytą tradiciją“, – pasakoja A. Šlepikas.

Keitėsi ir renginio nuostatai

Pasak AVAKA direktoriaus D. Vaitiekūno, šiais metais taip pat yra atnaujinti ir „Sidabrinės gervės“ nuostatai, apdovanojimų vertinimo sistema.

„Laureatai pretenduos į net keliolika nominacijų ir „Auksinės gervės“ išskirtinį apdovanojimą, skirtą už gyvenimo nuopelnus nacionaliniam kinui. Siekdami užpildyti pernai įvykusią pertrauką apdovanojimų istorijoje, šiemet į apdovanojimus pretenduoti galės nacionaliniai filmai, kurie viešai buvo paskelbti nuo 2018 metų balandžio 1-osios iki šių metų rugpjūčio 1 dienos. Dėl objektyviai susidariusių priežasčių, 2020 metais vykstantiems apdovanojimams gali būti pateikti ir tie filmai, kurių oficialios peržiūros įvyko legaliose interneto platformose“, – pabrėžia D. Vaitiekūnas.

AVAKA vadovas pasakoja, kad šiais metais paraiškoms vertinti bus sudaryta komisija A, į kurią narius deleguos platus kino industrijos organizacijų ratas. Komisiją A sudarys nelyginis narių skaičius, ne mažesnis nei 9 nariai. Laureatams išrinkti bus sudaryta komisij B, į kurios sudėti kino organizacijos turės galimybę deleguoti neribotą skaičių asmenų. Tikimės, kad komisiją B sudarys daugiau nei 100 kino industrijoje veikiančių profesionalų.

Po vieną fizinį asmenį į komisiją A ir neribotą skaičių fizinių asmenų į komisiją B deleguoti turės teisę kino srityje veikiančios institucijos, įskaitant, bet neapsiribojant, AVAKA, Lietuvos kino centras, Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Nepriklausomų prodiuserių asociacija, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Vilniaus kino biuras, Lietuvos animacijos asociacija, kino kūrėjus atstovaujančios institucijos, kino platintojai, kino rodytojai, kultūros ir ugdymo įstaigos ir pan. Galutinę komisijų sudėtį ir narių skaičių tvirtins AVAKA Taryba.

Oficialiai prasideda filmų paraiškų teikimas apdovanojimams

Per konferenciją paskelbta, kad visi kino profesionalai, norintys varžytis dėl „Sidabrinės gervės“ apdovanojimo, jau gali užpildyti elektroninę paraiškos formą oficialiame apdovanojimų internetiniame tinklapyje.

„Filmą vertinimui turi teisę pateikti filmo gamintojai, svarbu yra nepamiršti nurodyti filmo premjeros, įvykusias viešų peržiūrų datas ir kartu su paraiška pateikti aktyvią nuorodą nemokamai filmo peržiūrai internetu, kuri bus prieinamą tik komisijų nariams, – sako D. Vaitiekūnas.