Kultūra

2020.09.19 18:45

Marijampolė prisimena nepelnytai pamirštą Žemaitės globėją, tarpukario advokatą Andrių Bulotą

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.19 18:45

Po rekonstrukcijos Marijampolėje duris atvėrė vieno garsiausių tarpukario advokatų, visuomenės ir politinio veikėjo, Žemaitės globėjo Andriaus Bulotos šeimos namai.

Juose eksponuojami šeimos asmeniniai daiktai, nuotraukos, giminių išsaugotos relikvijos. Planuojama įrengti nuolatinę ekspoziciją, pristatyti tarpukario kultūrą.

Renovuotuose Andriaus ir Aleksandros Bulotų namuose jų gyvenimo istoriją pristato muziejininkai, atliekantys šeimininkų vaidmenis.

„1916 metais norėdami padėti karo išvargintiems tautiečiams, išvykome rinkti lėšų į Ameriką. Mes grįžome į Lietuvą anksčiau nei Žemaitė ir 1918 apsigyvenome Marijampolėje“, – lankytojus pasitinka į tarpukario veikėjų vaidmenis įsikūniję muziejininkai.

Žinios. Imamasi veiksmų židiniui Radviliškyje suvaldyti: nutraukiami renginiai, tirtis galės visi norintieji

Name, kuriame paskutiniais gyvenimo metais glaudėsi Žemaitė, advokatas, visuomenininkas Andrius Bulota su žmona Aleksandra pragyveno trylika metų. Tokių medinių to meto pastatų mieste išlikę vos keletas.

„Puošybos nėra daug,kampuose yra paprastieji piliastrai. Prieangis ovalus, frontonas, medinės puošybos ornamentikos yra. Viduje yra išlikusios dvi restauruotos koklinės krosnys“, – apie namą pasakoja Kultūros paveldo departamento atstovė Violeta Kasperavičiūtė.

Andrius Bulota nuo jaunystės puoselėjo lietuvybę, talkino lietuvių spaudai, bendravo su Vincu Kudirka, prezidentu Kaziu Griniumi, rėmė rašytojus, aktorius, menininkus.

Kilus pirmajam pasauliniam karui, ėmėsi organizuoti karo pabėgėlių šalpą, maitinimo ir gydymo punktus, su Žemaite lėšų rinkti vyko į Jungtines Valstijas.

Bulotos giminės muziejui eksponuoti perdavė asmeninių daiktų, dokumentų, nuotraukų, buities daiktų.

„Džiaugiamės tuo, kad yra ne ekspozicija, o visas muziejus įkurtas advokatui, kuris, manau, buvo ir nepelnytai primirštas. Jo nuopelnai lietuvių literatūrai – Žemaitės raštų išleidimas, globa Žemaitės“, – LRT TELEVIZIJAI sako A. Bulotos giminaitis Juozas Bulota.

Kad 1905-ųjų Didžiojo Vilniaus seimo dalyvis, Rusijos valstybės dūmos narys nuo Suvalkų gubernijos Andrius Bulota nepelnytai užmirštas, sako ir istorikai. Jis iš Rusijos imperijos reikalavo Lietuvai savivaldos, kūrė valstybės savarankiškumo koncepciją.

„Bulota buvo svarbus kuriant lietuvių demokratų partiją. Kurios buvo artimas tikslas – Lietuvos politinė autonomija, tolimas – nepriklausoma Lietuva, 1922-ieji metai“, – pasakoja istorikas Rimantas Miknys.

Bulotų namuose planuojama įrengti nuolatinę ekspoziciją, pristatyti tarpukario istoriją ir kultūrą.