Kultūra

2020.09.18 22:50

Spektaklyje „Miražas“ – karo šešėlis nepaleidžiantis grįžusiųjų iš jo

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.18 22:50

Vilniaus miesto teatras „Meno ir mokslo laboratorija“ naują sezoną pradėjo premjera – režisieriaus Pauliaus Markevičiaus spektakliu „Miražas“, sukurtu pagal Zigmo Stankaus atsiminimų romanus apie Afganistano karą. Režisierius sako, norėdami suvokti save, turime nagrinėti istorinių įvykių emocinius padarinius.

Spektaklio režisierius P. Markevičius Zigmo Stankaus memuarus apie Afganistano karą sako perskaitęs prieš kurį laiką, tačiau ėmėsi juos įgyvendinti teatro scenoje, kai nusprendė dalyvauti Dalios Tamulevičiūtės nacionalinės dramaturgijos konkurse.

Spektaklyje „Miražas“ – Afganistano karo šešėliai ir emociniai padariniai po jo

Prieš metus tapęs šio konkurso nugalėtoju, gavęs premiją ėmėsi Menų ir mokslo laboratorijos teatre statyti spektaklį. Jame režisierius remiasi dviem Z. Stankaus knygomis: „Kaip tampama albinosais“ ir „Miražas“, taip pat trupė kurdama spektaklį bendravo su Afganistano karo veteranais.

„Memuarai tarsi dienoraštis, jį sunku paversti dramaturgija. Kitas sunkumas – (veiksmas – LRT.lt) vyksta karo aplinkybėse. Įsivaizduoju skaitydamas kiną, galva paišo vaizdus, kaip perkelt į sceną, reikėjo ieškoti – nei tanko atsivarysi, nei kalno supilsi ir pačios temos sudėtingumas buvo sunkiausia“, – pasakoja režisierius.

Pagrindinius vaidmenis kuria aktoriai Simonas Dovidauskas, Pijus Ganusauskas ir Vygandas Vadeiša. Trijų kiemo draugų gyvenimą pertraukia karinė tarnyba Afganistane.

Vadovėliuose ir istorijos pamokose karai išlieka vien faktais, datomis ir pavardėmis, tačiau režisierius sako jam įdomu, ką išgyvena žmogus, patyręs karo realybę. Jo pastangos, gebėjimas grįžus iš karo, vėl pradėti gyventi normalų gyvenimą.

„Kitas planas – istorinis. Ką žinom apie tą karą, ką mokykloje bandė išmokyt, kada prasidėjo, kada baigėsi, o iš ko mes padaryti, ne vien TV bokštas ir bunkeris – esame sudėtingesnė pynė. Tas karas nuolat šešėlyje ir susitikus su jais (kariais – LRT.lt), juntama, kad jie niekam neįdomūs. Pasikeitus valdžia, jiems sako, ne mes jus siuntėm. Jų patirtys didžiulės pagarbos vertos, tai mūsų tautos dalis“, – nurodo P. Markevičius.

Spektaklio premjera – penktadienio vakarą „Menų forte“. Kitą savaitę jis bus rodomas Kaune, festivalyje „Išeities taškas“, o spalio 1-ąją Dalios Tamulevičiūtės festivalyje Varėnoje.