Kultūra

2020.09.16 23:12

Startuoja tarptautinis Kauno kino festivalis „Videogramos“: tarp kertinių temų – ir sveikata

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.16 23:12

Prasideda Tarptautinis kino festivalis „Videogramos“. Jame – filmai ir šiuolaikinių menininkų videokūriniai, kurie dažnai pasirodo už įprastos kino rinkos ribų. Festivalio kuratorės sako, viena iš pagrindinių festivalio temų – sveikatos apsaugos sistema.

Tarptautinį Kauno kino festivalį pradeda paroda „Videogramos“ Menininkų namuose. Videogramos – tai judantys vaizdai, rašantys istoriją, sako festivalio organizatorės.

Antraštę „Videogramos“ ir visam šių metų Kauno kino festivaliui įkvėpė vokiečių režisieriaus Haruno Farockio ir rumunų rašytojo Andrejaus Ujică filmas „Revoliucijos videogramos“ apie Bukarešte vykusią Rumunijos revoliuciją.

Be šio filmo parodoje galima pamatyti dar septynių kūrėjų darbus, tarp jų – ir Berlyne kuriančios lietuvių menininkės Dovilės Aleksaitės filmą apie Sovietų Sąjungoje populiarius ir gyvai transliuotus hipnozės seansus.

Prasideda Tarptautinis Kauno kino festivalis „Videogramos“: jame – išskirtiniai menininkų kūriniai

Parodoje, arba kaip ją vadina organizatorės – „Peržiūrų kambaryje“, du šeštadienius vyks videogramų dienos, kai bus rengiami pokalbiai su menininkais ir diskusijos.

„Visi šitie darbai yra labai skirtingi ir svarbūs festivalio kontekste ir juos taip paprastai apibūdinti gan sunku, bet iš tikrųjų tai darbai, kurie kuria mūsų istorijos suvokimą, video vaizduotės, atminties ir tokių temų“, – pasakoja festivalio kuratorė Milda Januševičiūtė.

Festivalio programoje – dešimt ilgametražių filmų. Reaguojant į kilusią pandemiją, viena iš pagrindinių šių metų festivalio temų – sveikatos apsaugos sistema.

„Mes keliame tokius klausimus, kas gali sau leisti būti sveikais šiandieninėje sistemoje, dažnai mūsų filmai dekonstruoja įvairias sveikatos apsaugos sistemas, vienas iš tokių filmų tai – „Ocean of love“, režisierių Ingo Niermanno ir Alexos Karolinski filmas, kuriame kalbama apie empatijos kultūrą, apie tai, kaip mes galime empatizuotis su įvairiomis bendruomenėmis, filmas dokumentuoja įvairias praktikas Kuboje“, – sako festivalio kuratorė Monika Lipšic.

Naujovė šių metų festivalyje – pačių festivalio rengėjų kuruotos programos. Festivalis pristato beveik pusšimčio šiuolaikinių kūrėjų darbus – kuratorės sako, daugelis jų organizuoja parodas, atlieka mokslinius ir meninius tyrimus, filmų kūryba yra nedidelė jų veiklos dalis.

„Tie filmai – jie patys peržengiantys ribas, tai, pavyzdžiui, turėsime tokio įdomaus Haičio menininkų kolektyvo filmą „The Living and The Dead Ensemble“, kuris yra padarytas pagrindu jau pastatytos pjesės apie Haičio revoliucionierių, tai tie darbai labai įdomūs ir netradiciniai“, – pasakoja kuratorė Viktorija Šiaulytė.

Tarptautinio Kauno kino festivalio seansai bus rodomi kino centre „Romuva“, Kauno kultūros centre, Kauno menininkų namuose. Nuo rugsėjo 28-osios dalį filmų bus galima pažiūrėti internete.