Kultūra

2020.09.20 20:10

Neatsakingas politikavimas pakišo koją net Vilniaus Gaonui – teko pasėdėti už grotų

Birutė Rutkauskaitė, LRT RADIJO laida „Džiazuojanti istorija“, LRT.lt2020.09.20 20:10

Toros studijoms ir Talmudo taisymams pasišventęs Vilniaus Gaonas mokėsi pas išskirtinius to meto mokytojus Kėdainiuose. Žymus kabalistas atsisakė viešojo gyvenimo, o dėl įsivėlimo į politiką net sėdėjo kalėjime, LRT RADIJO klausytojus intriguoja Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto (VU IF) profesorė Jurgita Verbickienė.

Vilniaus Gaonas – tokiu vardu visame pasaulyje yra žinomas išminčius, žymus judaizmo rabinas, kabalistas, senųjų raštų tyrinėtojas Elijahu Ben Shlomo Zalmanas, prieš 300 metų gimęs ir gyvenęs Lietuvoje.


Skirtingai, nei tuo metu buvo priimta, Elijahu nestudijavo ješivoje ir labai anksti pradėjo savarankiškas Šventraščio bei Talmudo studijas. Nuo septynerių metų Elijahu studijavo vadovaujamas Kėdainių rabino Mozės Margalioto. O nuo dešimties jis tęsė mokslus savarankiškai.

Politika jis veikiausiai nesidomėjo, tačiau jo sėdėjimas kalėjime su politika susijęs, intriguoja J. Verbickienė. „Kažkur kitur jis negalėjo „prisidirbti“, o štai čia (politikoje – LRT.lt) ėmė ir ne tą pusę pasirinko.

Taip pat skaitykite

Apskritai 18 a. pab., Gaono gyvenamas laikotarpis, yra neįtikėtinai dinamiškas ir keistas tiek pačios valstybės raidos prasme, tiek procesuose, kurie vyko žydų bendruomenėje. Tai ir gegužės 3-iosios konstitucijos priėmimo laikas, tai ir visi trys Abiejų Tautų Respublikos padalijimai, valstybės žlugimas, tai ir pertvarkos, kuriomis bandyta išgelbėti valstybę“, – pasakoja profesorė.

Žydų bendruomenėje, pasak jos, taip pat dedasi daug svarbių dalykų. „Pirmą kartą, valstybės iniciatyva, žydai yra surašomi. Buvo atliekamas žydų suskaičiavimas keičiant mokesčių sistemą. Tuose surašymuose Vilniaus Gaonas įrašytas kaip Elijas Šmuilovičius. Išvardinta jo šeima. Pasakoma, kur jis gyvena, ir kad yra rabinas. Nieko daugiau. Surašyme jis buvo eilinė persona. Surašinėtojams Gaonas jokio įspūdžio nedarė“, – tikina istorikė.

Tai taip pat laikotarpis, kuomet žydų bendruomenė bankrutavo, pastebi J. Verbickienė. „Su tuo bankrotu prasideda sumaištis. Pačioje bendruomenėje pradeda maištauti kahalas, tam tikra vyrų taryba, prieš rabiną, kuris bando sugrąžinti bendruomenės skolas, – pasakoja profesorė. – Vilniaus Gaonas palaikė kahalo pusę.

Kadangi Vilniaus Gaonas labai aiškiai išreiškė, kurią pusę jis palaiko, su kitais aktyviais palaikytojais buvo atsidūręs kalėjime.

Šitame žaidime įsijungia ir Vilniaus vaivada, ir Vilniaus vyskupas Ignotas Masalskis. Vaivada palaikė kahalą, vyksupas – dvasininkų liniją – rabiną. Buvo masė kovų ir teisminių procesų. Kadangi Vilniaus Gaonas labai aiškiai išreiškė, kurią pusę jis palaiko, su kitais aktyviais palaikytojais buvo atsidūręs kalėjime.“

Profesorė taip pat tikina, kad apie Vilniaus Gaono sėdėjimą kalėjime nėra daug žinoma. „Labai mažai detalių apie tai žinoma. Tačiau bent keliolika dienų Vilniaus Gaonas praleido už grotų dėl to, kad iš esmės politikavo ir kažkurioje tai vietoje pasielgė netinkamai“, – sako VU IF profesorė Jurgita Verbickienė.

Vilniaus Gaonas pasižymėjo ir politikavimu dėl tuo metu naujai užgimusio hasidizmo judėjimo.

Plačiau apie Vilniaus Gaoną ir kokią reikšmę jo veikla turėjo hasidams Vilniuje – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.