Kultūra

2020.09.15 15:00

Paskelbtas vieno svarbiausių literatūrinių apdovanojimų – Bookerio premijos trumpasis sąrašas

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.09.15 15:00

Rugsėjo 15 dieną paskelbtas 2020 metų Bookerio premijos (The Booker Prize) trumpasis sąrašas. Šį apdovanojimą kasmet pelno geriausias romanas, parašytas anglų kalba ir išleistas Jungtinėje Karalystėje ar Airijoje.

Tai svarbiausiais apdovanojimas angliškai kalbančiame pasaulyje, kuris jau daugiau nei 50 metų prisideda prie grožinės literatūros pripažinimo ir įvertinimo, skatina skaitytojų susidomėjimą ja. Pagrindinis laimėtojas bus paskelbtas lapkričio 17 dieną.

O į trumpąjį 2020 metų Bookerio premijos sąrašą pateko:

Diane Cook, „Naujoji dykuma“ (The New Wilderness)

D. Cook yra kritikų pripažinta romanistė ir apsakymų autorė. Jos debiutinis rinkinys „Žmogus prieš gamtą“ („Oneworld“, 2015 m.) Pateko į „Guardian“ pirmosios knygos ir „L. A. Times“ knygų prizų sąrašus. 2016 metais ji pelnė Nacionalinio meno fondo stipendiją.

„The New Wilderness“ – ir skaudi dejonė dėl paniekos gamtai, ir giliai žmogiškas motinystės bei apskritai to, ką reiškia būti žmogumi, atvaizdavimas. Tai – nuostabus, dėmesį prikaustantis mūsų laikų romanas.

Tsitsi Dangarembga, „Šis gedintis kūnas“ (This Mournable Body)

T. Dangarembga yra dviejų ankstesnių romanų, įskaitant „Nervų būklę“, autorė ir Sandraugos rašytojų premijos laureatė. Ji taip pat yra kino režisierė, dramaturgė ir Kūrybinių menų pažangai Afrikoje instituto direktorė. Gyvena Harare, Zimbabvėje.

Įtemtame psichologiniame romane T. Dangarembga per jaunos merginos ir jaunos tautos lūkesčius bei galimybes veda skaitytoją ten, kur nusirita gyvenimas, kai nelieka vilties.

Avni Doshi, „Degintas cukrus“ (Burnt Sugar)

A. Doshi gimė Naujajame Džersyje 1982 metais ir šiuo metu gyvena Dubajuje. 2013 metais ji laimėjo Tiboro Joneso Pietų Azijos premiją ir 2014 m. Charleso Picko stipendiją Rytų Anglijos universitete. Jos debiutinį romaną Indijoje išleido „Fourth Estate“ pavadinimu „Girl in White Cotton“.

Tai meilės ir išdavystės istorija, tačiau ne dviejų įsimylėjėlių, o motinos ir dukros. It ašmenys aštrus ir kandaus sąmojo prisotintas A. Doshi romanas patikrina ribas, kiek iš tiesų galime žinoti apie artimiausius žmones ir save.

Maaza Mengiste, „Šešėlių karalius“ (The Shadow King)

M. Mengiste gimė Etiopijoje. „Fulbright“ mokslininkė ir Kvinso koledžo Kūrybinio rašymo ir literatūros vertimo programos MFA profesorė yra knygos „Šešėlių karalius“ ir „Žemiau liūto žvilgsnio“ („The Shadow King“ ir „Under the Lion`s Gaze“) autorė, įvardinta geriausių „Guardian“ šiuolaikinių Afrikos knygų dešimtuke. Jos darbų galima rasti leidiniuose „New Yorker“, „Granta“ ir „New York Times“. Ji gyvena Niujorke.

„The Shadow King“ pasakoja apie Afrikos ir Europos istorijoje aprašytų moterų karių gyvenimą. Tai patrauklus moters jėgos tyrimas, mėginantis išsiaiškinti, ką reiškia būti moterimi kare.

Douglas Stuartas, „Šagis Beinas“ (Shuggie Bain)

„Šagis Beinas“ (Shuggie Bain) yra debiutinis Glazge gimusio D. Stuarto romanas. Karališkąją meno mokyklą Londone baigęs rašytojas persikėlė gyventi į Niujorką, dirba drabužių dizaino srityje.

„Šagis Beinas“ apnuogina skurdo nuožmumą, meilės ribas ir išdidumo tuštybę – tai intensyvus ir širdį veriantis debiutinis romanas, tyrinėjantis nenuskandinamą meilę, kurią gali jausti tik vaikai savo netobuliems tėvams.

Brandonas Tayloras, „Tikras gyvenimas“ (Real Life)

B. Tayloras yra virtualios svetainės „Electric Literature“ skyriaus „Rekomenduojami skaitiniai“ vyriausiasis redaktorius. Bakalauro diplomu B. Tayloras baigė Viskonsino-Medisono ir Ajovos universitetus.

„Tikras gyvenimas“ (Real Life) – tai giliai paveiki istorija apie emocinę kainą, kurią mokame už savo troškimus ir mėginimą įveikti skausmą.

Trumpąjį sąrašą išrinko penkių narių kolegija: redaktorė, leidėja, literatūros kritikė Margaret Busby (pirmininkė), rašytojas Lee Childas, rašytojas ir kritikas Sameeras Rahimas, rašytojas ir transliuotojas Lemnas Sissay ir vertėja, klasikinės filologijos specialistė Emily Wilson.

„Šešių finalininkų sąrašas susiklostė netikėtai, balsams ir personažams surezonavus su kiekvienu iš mūsų labai skirtingai. Džiaugiamės galėdami padėti skleisti šias kūribingo žmogiškumo kronikas pasaulinei auditorijai, – teigė apdovanojimų kolegijos pirmininkė B. Busby. – Tai nuostabi ir praturtinanti istorijų įvairovė – ir nepaprastai jaudinanti.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt