Kultūra

2020.09.14 22:55

„Geros kloties“ linkinčioje parodoje – sudėtinga audimo technika, reikalaujanti ir matematinio skaičiavimo

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.14 22:55

Vilniaus dailės akademijos parodų centre „Titanikas“ eksponuojami vienos žinomiausių Lietuvos tekstilininkių Monikos Žaltauskaitės-Grašienės pastarųjų dešimtmečių darbai. Pavadinusi parodą „Geros kloties“ menininkė linki visiems menininkams tekstile pasikloti minkštą kelią, kad kuo lengviau išgyventų šį sunkų periodą.

Žakardinio audimo, šiuolaikinės tekstilės kūrėja M. Žaltauskaitė-Grašienė į šią retrospektyvinę parodą, skirtą jos kūrybos dvidešimtmečiui, kviečia nauju Monikos Žaltės vardu – pasirinkti šį pseudonimą paskatino formalios aplinkybės, pasakoja menininkė

Panorama. Koronaviruso paženklinti nauji mokslo metai bei Rusijos ir Baltarusijos tarpusavio susitarimai

„Aš buvau neįstojus į Dailininkų sąjungą, nors aktyviai kūriau. Šiais metais padaviau dokumentus ir ten buvo grafa: „slapyvardis“, galvoju, menininkai dažnai turi slapyvardžius, reikia man, ta „Žaltė“ seniai sukosi“, – pasakoja tekstilininkė.

Parodoje menininkė eksponuoja ir senesnius, ir pačius naujausius darbus. Sako, kai pradėjo juos atrinkinėti parodai, natūraliai susidėliojo, kad seni darbai suderėjo su naujais, kurie tarsi ankstesniųjų tąsa.

„Kaip tekstilėje siūlai, taip čia persipynimas minties ir sąsajų su tekstile kaip kūrybos objektu. Man perėjimas audeklo per kūrybą, leitmotyvas, suskamba ir senuose, ir naujuose darbuose. Aišku, neeksponuoju visų darbų, suradau leitmotyvą, kuris susipiešia su šiandiena ir anksčiau, ir istorijos peraudimu“, – nurodo kūrėja.

Šią prancūzų inžinieriaus, audėjo Joseph-Marie Jacquardo vardu pavadinta audimo struktūra – viena sudėtingiausių, reikalaujanti matematinio skaičiavimo ir erdvinio suvokimo. Šią technologiją menininkė naudoja nuo kūrybos pradžios, pabandžiusi sako vis atrandanti vis naujų galimybių. Sako, ir skaitmeninėje tekstilėje paviršiaus medžiagiškumas labai svarbus.

„Čia svarbus man paviršius – medžiagiškumas, kas žmogiškai suvokiama materija, nes mes visi ją naudojama, nes ji kaip materijų motina, toks žmogiška prasme artimas. Naujausias mano darbas „Sakramentas bažnyčia uždengta“, byloja, kad paviršius svarbus“, – pabrėžia menininkė.

M. Žaltė parodą pavadinusi „Geros kloties“, sako likimą galima pakloti – tad ji savaisiais darbais kūrėjams linki tekstile pasikloti minkštą kelią.

„Visiems kūrėjams norėčiau palinkėti geros kloties ir išgyventi, ir tekstile pasiklotume minkštą kelią, įveikti iššūkius, visų sričių žmonėms“, – nurodo ji.

Parodą, linkinčią geros kloties, „Titaniko“ parodų centre apžiūrėti galima iki spalio pradžios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt