Naujienų srautas

Kultūra2015.12.14 09:30

Šiaulių Aušros muziejuje – XIX a. pab.–XX a. pr. J. Hiksos fotografijų albumai

Šiaulių Aušros muziejų papildė dvi muziejinių vertybių kolekcijos – tai XIX a. pab.–XX a. pr. fotografo Johano Hiksos ir jo šeimos fotografijų albumai, asmeniniai daiktai ir Zubovų šeimos fotografijų albumai.

Kolekcijose – bemaž 270 Lietuvos kultūros istoriją atspindinčių fotografijų ir daiktų. XIX a. pab.–XX a. pr. gyvenusio, Verkiuose gimusio čekų kilmės fotomenininko  Johano Hiksos kolekcijoje – 3 fotografijų albumai  bei jo paties asmeniniai daiktai: antspaudas, Hiksų giminės kriptos Kužiuose raktas, surdutas, kaklaraiščio smeigtukas, kilimas, kurį J. Hiksos žmonos seserys išsiuvinėjo ir padovanojo vestuvių proga.

Pasak muziejininkų, ištisus metus keliavusio ir svabiausiuose Europos kultūros centruose gyvenusio menininko kūryba sutapo su impresionizmo atsiradimu, darbuose atsispindi nauja, salonines tradicijas laužanti pozicija, lėmusi tolesnę fotografo kūrybą. Garsios Zubovų giminės kolekcijoje – 7 fotografijų albumai.

„Fotografijų albumuose ir pavienėse forografijose užfiksuoti Zubovų šeimos narių kasdienybės ir laivalaikio gyvenimas momentai, taip pat Hiksos šeimos artimieji. Reikia paminėti, kad abi šios šeimos giminiavosi, todėl ir vienoje, ir kitoje kolekcijoje abi užfiksuotos kartu“, – aiškina Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėja Jovita Vilimaitienė.

Pasak muziejininkų, nauja kolekcija yra vertinga ne tik tuo, kad joje įamžinantas dviejų to meto žinomų šeimų kultūrinis palikimas, bet ir meniniu požiūriu.

„Kolekcijose gausu XIX a. antros pusės profesionalių fotografų darbų, kurie puikiausiai atspindi to meto fotografijos technologionį ir meninį lygį, o Zubovų kolekcijoje gausu fotografijų, kurios atstovauja XX a. pirmos pusės fotografijos menui, jos yra vertingos ir kaip mėgėjiškos fotografijos“, – tikina J. Vilimaitienė.

Naujosios kolekcijos šiauliečiams bus pristatytos artimiausiu metu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi