Kultūra

2015.12.13 10:25

V. Urbanavičiaus skulptūrai Vilniuje ketinama pritaikyti Neries krantinę

BNS 2015.12.13 10:25

Vilniaus savivaldybė nesvarsto galimybės nukelti Nacionalinės premijos laureato Vlado Urbanavičiaus skulptūros „Krantinės arka“ ir tarsis, kaip ją integruoti į tvarkomą Neries krantinę.

Pasak mero Remigijaus Šimašiaus patarėjos architektūrai Dalos Bardauskienės, šiuo klausimu ketinama konsultuotis ir su pačiu autoriumi, ir su specialistais.

„Mes tvarkome krantinę ir tą arką mes integruosime labiau į krantinę. Nes tie darbai, kurie buvo padaryti kultūros sostinei, tai upė tekėjo savo vaga, o skulptūros buvo sau. Dabar numatyta, kad kartu su architektais ir skulptoriumi apžiūrėsime, kaip ją integruoti. Nėra tokių planų griauti. V. Urbanavičius, pasakyčiau, tikrai yra daug nuveikęs ir Lietuvai, ir Vilniui“, – sakė ji.

„Mero nuomone, skulptūra yra savotiškas dirgikis vilniečiams. Jo nuomone, menas nebūtinai turi atrodyti labai statiškai, jis turi kelti emocijas. Be to, pats faktas, jog jos autoriui paskirta Nacionalinė premija, šį tą parodo“, – R. Šimašiaus poziciją BNS perdavė atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas.

Pats V. Urbanavičius BNS prisiminė, jog, tik pastačius skulptūrą, ji sulaukė kritikos ir buvo svarstoma ją ateityje nukelti.

„Buvo visokių minčių – kad čia laikinas objektas, kad reikia nukelti ruoštis. Gal kažkiek toks dėmesys (reiškia), kad dar ne šiemet nukelsime. Kol kas ji stovi – fiziškai skulptūra ilgai gali stovėti, o čia viskas priklauso nuo miesto sprendimo“, – BNS šią savaitę sakė skulptorius.

Iš surūdijusių dujų vamzdžių sukurta „Krantinės arka“, kartu su kitomis dviejomis skulptūromis – Mindaugo Navako „Dviaukščiu“ bei Roberto Antinio „Puskalniu“ – pastatytos 2009-aisiais, viešosios įstaigos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) užsakymu. Visos skulptūros įstaigai kainavo apie 276 tūkst. litų (80 tūkst. eurų). Kilus visuomenės ir menininkų diskusijoms dėl „Krantinės arkos“, tuometinis Vilniaus administracijos direktorius Gintautas Paluckas nusprendė leidimą išduoti tik metams ir jie nebuvo pratęsti iki šiol. Skulptūros likvidavus VEKS atiteko Vilniaus savivaldybei – politikai bandė svarstyti jų likimą, tačiau sprendimo nepriėmė ir skulptūros liko stovėti.