Naujienų srautas

Kultūra2015.12.10 20:25

Vilniuje iš užmaršties prikelta spektaklių muzika

Kompozitorius Antanas Jasenka, minėdamas kūrybos 25-metį, nusprendė iš užmaršties prikelti spektakliams kurtą muziką. Pasak kompozitoriaus, gera muzika spektaklyje tarsi ištirpsta, o ir patys spektakliai – ne amžini. 

Antanas Jasenka muziką, sukurtą teatrui, sujungė į vieną temą „Stichijos“ bei pristatė kaip vientisą kūrinį. Pasak kompozitoriaus, per kūrybos metus jis daugiausia laisvės pajuto kurdamas būtent spektakliams, nes čia nereikia laikytis griežtų kūrinio formų.

„Formatas teatre yra visiškai išjungtas – tu gali melodiją rašyti, tu gali kelti triukšmą, tu gali radijo imtuvą naudoti kaip muzikos šaltinį – viskas, kas, pavyzdžiui, negalima šiuolaikinės muzikos festivaliuose, galima teatre“, – teigė kompozitorius.

Prisimindamas anksčiau spektakliams kurtą muziką, A. Jasenka parašė ir vakarą „Menų spaustuvėje“ sujungiančius tekstus, kuriuos skaitė aktorius Vaidotas Martinaitis. Muziką atliko kamerinis orkestras „Modus”, choras „Brevis”, saksofonininkas Liudas Mockūnas, dirigentas Robertas Bliškevičius. Kompozitoriaus teigimu, jis norėjęs, kad klausytojai, išgirdę spektakliuose skambėjusią muziką, galbūt atgaivintų savo patirtis, prisiminimus.

„Norėjau sujungti daug teatrinės muzikos, kuri dažniausiai po spektaklių, kaip ir pats spektaklis, ištirpsta. Tai buvo gera idėja, kad visa teatro muzika, kurią aš kūriau visus tuos 25 metus, atsirado viename vakare“, – džiaugėsi A. Jasenka.

Antanas Jasenka žinomas ir akademinės šiuolaikinės, ir eksperimentinės muzikos scenoje. Jis – ir vienas didžiausio Baltijos šalyse elektroninės muzikos festivalio „Jauna muzika“ iniciatorių. Už muziką teatrui A. Jasenka yra pelnęs du Auksinius scenos kryžius, šiemet Lenkijoje, už kūrybą spektakliams Lenkijos lėlių teatruose, buvo išrinktas geriausiu metų kompozitoriumi.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi