Kultūra

2020.08.28 11:46

Daugiausiai scenų aplankęs Oskaro Koršunovo spektaklis vėl vyks po atviru dangumi

LRT.lt2020.08.28 11:46

„Esame „Žuvėdrą“ vaidinę įvairiose erdvėse, nuo OKT Studijos, kur telpa 60 žiūrovų, iki Guangdžou operos Kinijoje, kur telpa keli tūkstančiai žiūrovų“, – pasakoja Oskaro Koršunovo „Žuvėdroje“ pagrindinį Trepliovo vaidmenį kuriantis aktorius Martynas Nedzinskas.

Jau rytoj, šeštadienį, jo ir kitų aktorių lauks dar vienos nepažintos scenos iššūkis – spektaklis vyks po atviru dangumi, Chodkevičių rūmų kieme.

„Žuvėdra“ – vienas daugiausiai scenų Lietuvoje ir užsienyje aplankęs režisieriaus O. Koršunovų spektaklių. Tarp šalių, kuriose pristatytas spektaklis – kone visa Europa ir tokios šalys, kaip Kinija, Pietų Korėja, Taivanas. „Žuvėdros“ biografijoje - ir pasirodymas prestižinės Venecijos bienalės programoje, vienbalsiai kritikų įvertintas kaip festivalio nr. 1.

„Esame sukaupę didelę patirtį vaidinant skirtingose erdvėse. Sunku pasakyti, kaip bus tą vakarą, kai vaidinsime Chodkevičių rūmų kieme. Kiekvienas spektaklis yra gyvas procesas, kurio negali nuspėti, kad ir kiek patirties turėtum“, – spektaklio išvakarėse mintimis dalinasi M. Nedzinskas.

Beje, pasirodymas Chodkevičių rūmų kieme įrengtoje scenoje yra ne pirmas „Žuvėdros“ vaidinimas po atviru dangumi. Pirmą kartą tai įvyko prieš ketverius metus Ribadavijoje (Ispanija), festivalyje „MIT Mostra Internacional de Teatro Ribadavia“.

„Prisiminus spektaklį Ribadavijoje, pirmiausia į galvą ateina iššūkiai, kylantys vaidinant lauke, kur aplink loja šunys, kavinėse groja muzika, virš kalnų šviečia tikras mėnulis ir matosi tikras dangus. Kaip bebūtų, tokia patirtis leidžia sugrįžti į pačią pradžią ir prisiminti, kam vaidini, dėl ko vaidini. Kad ir kokia erdvė bebūtų, svarbiausia yra papasakoti istoriją, pasidalinti ja su žiūrovais. Manau, jog ir šį kartą bus taip pat“, – prisimena M. Nedzinskas.

„Žuvėdra“ – tai trečioji režisieriaus O. Koršunovo trilogijos dalis, sintezuojanti visą trilogiją ir visą OKT/Vilniaus miesto teatro veiklą. Ją taip pat sudaro spektakliai „Dugne“ ir „Hamletas“.

„Oskaras Koršunovas yra pastatęs dvi Antono Čechovo „Žuvėdras“. Jei Maskvos Dailės Teatro „Žuvėdra“ kalba rafinuotai didmiesčio auditorijai, tai Vilniuje, mejerholdiškoje Oskaro Koršunovo teatro laboratorijoje pastatyta kartu su puikiais aktoriais ji prakalba labai intymiai, asmeniškai, nors kartu dramatiškai ir nenuspėjamai. „Kas tu esi?“ – šis Oskaro Koršunovo „Hamlete“ veidrodiniam atvaizdui duodamas klausimas dabar užduodamas esančiam šalia.

Todėl „Žuvėdra“ yra nepamirštamas kolektyvinės kūrybinės magijos eksperimentas, kur nuostabūs aktoriai – Martynas Nedzinskas (Trepliovas), Nelė Savičenko (Arkadina), Darius Meškauskas (Sorinas) ir kiti – žvelgia vienas į kitą, tyrinėdami tiek hamletiškos Čechovo pjesės horizontus ir kraštutinumus, tiek dar neatrastas aktorinio talento galimybes“, – apie spektaklį pasakoja filosofas, OKT/Vilniaus miesto teatro literatūros konsultantas Kasparas Pocius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt