Kultūra

2015.12.08 19:32

„Lietuviškas noktiurnas“ – paroda, įkvėpta J. Brodskio Vilniaus

Maskvoje leidžiamas žurnalas „Iskusstvo“ Vilniuje, Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje „Arka“, pristato parodą „Lietuviškas noktiurnas“. Ji skirta Josifo Brodskio lyrikai lietuviška tematika.

Žurnalas „Iskustvo“, į Lietuvą atvežęs parodą, skirtą J. Brodskio kūrybai, šios idėjos ėmėsi, kai vieną numerį skyrė knygų iliustracijoms. Tada leidėjai pagalvojo, kad būtų gerai menininkams pasiūlyti kurti viena tema. Ir pasirinko Josifo Brodskio „Lietuvišką divertismentą“ bei „Lietuvišką noktiurną“.

„Mes pagalvojome, kad galerijos erdvė turėtų tapti siaura senamiesčio gatvele, kurioje būtų juntama Brodskio dvasia. Namuose, virš kurių poetas tarsi sklendžia eilėraščiuose, menininkai apgyvendino savo kūrinius“, – pasakoja parodos kuratorė, žurnalo „Iskusstvo“ redaktoriaus pavaduotoja Alina Strelcova.

Šeši menininkai iš Maskvos ir San Peterburgo pristato darbus, kuriuos įkvėpė J. Brodskio kūryba. Salėje poeto eiles galima perskaityti ir lietuviškai.

 „Pasirinkau „Neringos“ kavinės motyvą, nes yra eilutės, kaip už stalelio sėdi sustingusi erdvė ir stebi, kaip slenka laikas. Sovietmečiu juk taip ir buvo – viena diena panaši į kitą, atrodo, kad niekas nesikeičia. Pavaizdavau stalą, ant kurio daiktai sustingę amžiams“, – apie savo darbą pasakoja menininkas Igoris Juljevičius Oleinikovas.

Parodai Dina Karaman sukūrė garso takelį – tai eilėraščiuose minimų vietų garsai. Vladimiras Nasedkinas pasirinko žymių pastatų, tarsi fotografuotų iš viršaus, vaizdus.

 „Pasirinkau vietas, kurios gali pasirodyti ir nereikšmingos. Jose aš įžvelgiau lyg paruoštus lapus, kuriuose būtų galima rašyti poeziją“, teigia V. Nasedkinas.

Josifas Brodskis Lietuvoje yra praleidęs daug laiko ir turėjęs daug draugų. Jis nemažai rašė apie Lietuvos istoriją, Vilnių, Kauną ir Palangą. Paroda eksponuojama Vilniaus galerijoje „Arka“.