Kultūra

2020.08.24 17:52

Ludwigo van Beethoveno gimtadienis Kristupo vasaros festivalyje: simfonija pasakoja tai, kas dabar vyksta

LRT.lt2020.08.24 17:52

Šiais metais visame pasaulyje – nuo Bonos iki Bombėjaus, nuo Vienos iki Kanberos – švenčiamos Ludwigo van Beethoveno 250-osios gimimo metinės. Jo kūrybinis palikimas padarė didžiulį poveikį ateinančioms muzikų kartoms ir tapo neišsenkančiu įkvėpimo šaltiniu net ir šiandienos kūrėjams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Nemirtingu genialaus kompozitoriaus kūrinių grožiu rugpjūčio 27 d. mėgausis ir Kristupo vasaros festivalio klausytojai koncerte „Su gimtadieniu, Ludwig!“

„Likimo simfonijos leitmotyvą ar IX-osios simfonijos finalą paniūnuotų net ir nežinantis L. van Beethoveno pavardės. Tačiau vienu geriausių savo kūrinių, pats kompozitorius įvardijo ne ką tik minėtus pavyzdžius, o VII-ąją simfoniją, kuri, mano manymu, koncertų salėse skamba vis dar per retai. Būtent ją drauge su maestro Gintaru Rinkevičiumi bei Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru ir pasirinkome šiai ypatingai progai– tai bus mūsų dovana L. van Beethovenui, švenčiančiam 250-ąjį savo gimtadienį“, – sakė „Kristupo vasaros festivalio“ meno vadovė Jurgita Murauskienė.

Pasak jos, VII – simfonija yra itin ekspresyvus kūrinys, savyje talpinantis nuo pirmojo takto prikaustančią galią ir jėgą.

„Vieną kūrinio dalį, „Allegretto“, greičiausiai būsite girdėję: ji skamba daugiau kaip 40 apdovanojimų, tarp kurių – net 4 „Oskarai“, pelniusiame kino filme „Karaliaus kalba“. Ši simfonija, sakyčiau, labai taikliai muzikine kalba atpasakoja tai, kas vyksta dabar, kiekvieno mūsų gyvenime. Imkime kad ir pandemiją: rodos, gyvenimas teka įprastine vaga (I-oji simfonijos dalis), tuomet viskas sustingsta, virš galvos pakimba labai negera nuojauta (II-ji dalis), o tuomet viską vainikuoja šviesus ir gaivalingas finalas (III ir IV dalys). Tikiu, kad būtent tokia bus mūsų ateitis“, – pasakojo J. Murauskienė.

Antroje L. van Beethoveno 250 – osioms gimimo metinėms paminėti skirto koncerto dalyje savo balsų grožiu bei darna žavės puiki sceninė pora – Jūratė Švedaitė (sopranas) ir Mindaugas Zimkus (tenoras), pakeitęs dėl ligos negalintį dainuoti Kristianą Benediktą.

Dvidešimt metų JAV gyvenanti dainininkė J. Švedaitė, žymaus lietuvių kompozitoriaus Jono Švedo anūkė, sako, jog galimybė koncertuoti gimtinėje nuteikia itin džiugiai. Pasaulinį pripažinimą pelniusi vokalistė, bendradarbiaudama su garsiais kolektyvais, aplankė keturis pasaulio žemynus.

Vokaliniu artistiškumu ir gebėjimu perteikti operos magiją pasižyminti J. Švedaitė atliko įsimenančius vaidmenis: Cio-Cio San „Madam Butterfly“, Aidos ir Violetos „Traviatoje“, Mimi „Bohemoje“, Dezdemonos „Otele“, Elizabetės „Don Karle“ ir kt.

Dainininkės scenos partneriu tapsiantis M. Zimkus daugeliui pažįstamas ne tik kaip Kauno valstybinio muzikinio teatro solistas, sukūręs ne vieną puikiai įvertintą vaidmenį, bet ir kaip LRT konkurso „Triumfo Arka“ laureatas. Atlikėjas 2011 m. tarptautiniame kamerinio dainavimo konkurse „Beatričė“ buvo įvertintas „Grand Prix“, 2008 m. ir 2013 m. buvo nominuotas Auksiniam scenos kryžiui, 2009 m. paskelbtas geriausiu Kauno valstybinio muzikinio teatro solistu, taip pat tapo įvairių konkursų nugalėtoju – B. Grincevičiūtės kamerinės muzikos, S. Baro vyrų balsų, Vilniaus tarptautinio dainininkų ir pianistų koncertmeisterių konkursų ir kt.

Vienas geriausių L. van Beethoveno kūrinių ir mylimos arijos iš tokių operų kaip „Traviata“, „Toska“, „Bohema“ ir kt. – tai puikus derinys įsimintinai muzikinei šventei. Jos šeimininkais taps J. Švedaitė (sopranas), M. Zimkus (tenoras), Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas dirigento G. Rinkevičiaus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt