Kultūra

2015.12.01 19:23

Istorikė M. Baužienė pristatė knygą, skirtą pasižvalgyti anapus miesto gynybinės sienos

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.12.01 19:23

Istorikė Morta Baužienė pristatė knygą, kurioje populiariai rašo apie istorines Vilniaus vietas. Pasak autorės, knyga skirta norintiems geriau pažinti Lietuvos sostinę, pastatų, gatvių atsiradimo istoriją.

M. Baužienė – buvusio architektūros muziejaus vadovė. Per 40 metų sukaupusi didelį archyvą, moteris išleido jau antrą knygą apie Vilnių. Pirmoji buvo skirta istoriniam Vilniaus centrui. Antrąją M. Baužienė skyrė priemiesčiams: Užupiui, Antakalniui, Verkiams, Kalvarijoms, senajam Žvėrynui, Pohuliankai ir Šventojo Stepono gatvei iki geležinkelio stoties.

„Kiek yra žmonių, kiekvienam vis kitoks objektas yra svarbiausias. O pasižvalgymas yra laisvesnis. Kas man labai artima, brangu, ten aš galiu kalbėti daugiau, kas ne taip brangu, galiu praeiti ir visai nepastebėjusi“, – pasakoja knygos autorė.

Pasak M. Baužienės, ji galėjusi parašyti kelis kartus storesnę knygą, bet nenorėjo apkrauti skaitytojų, derino faktus ir įdomybes. Knyga skirta gidams ir Vilniaus gyventojams.

„Vilniaus gyventojai labai pasikeitė po Antrojo pasaulinio karo. Vilnius yra toks lietuviškas, koks niekada nebuvo. Yra čia labai daug atvykusių žmonių, kurie čia atvyko, dirbo, paseno, jau yra ir palaidoti, čia gyvena jų vaikai, anūkai. Manyčiau, kad jiems reikia pažinti miestą“, – teigia M. Baužienė.

Autorė aprašo pastatų atsiradimo istoriją, taip pat – svarbiausius įvykius juose, koks pastatų savininkų likimas. Kur laidotos maro aukos, kaip atsirado Tuskulėnų pavadinimas, kokiame pastate stovėjo pirmasis rentgeno aparatas – knygoje pateikiami įvairiausi faktai. Objektai aprašomi taip, kad galėtum pėsčias eiti nuo vieno pastato prie kito. M. Baužienė sako pati patikrinusi maršrutus.