Kultūra

2020.08.13 23:00

Parodoje „Sapnai kiekvienai dienai“ – vaizduotės sapnai perkelti į realybę

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.13 23:00

Vilniuje veikianti galerija „The Room“ kviečia į dailininkės Inos Budrytės parodą, tačiau ne savo erdvėje, o Martyno Mažvydo bibliotekoje. Paroda didelė, tad visų norimų beveik 80 darbų eksponuoti savoje galerijoje neįmanoma, nes paroda apima dailininkės pastaruosius du kūrybos dešimtmečius.

I. Budrytės tapybos ant popieriaus ir piešinių paroda – retrospektyvinė, čia eksponuojami dailininkės pastarųjų dešimtmečių darbai, kurti nuo 1999-ųjų. Be tapybos ant popieriaus ir nedideli piešinių eskizai.

Dailininkė sako parodą pavadinusi „Sapnai kiekvienai dienai“, nes vis rečiau sapnuoja, todėl pradėjo vaizduotės sapnus perkelti į realybę, į piešinius.

„Jaunystėje sapnuodavau labai gražius sapnus, po to kažkaip jie pradingo, tai nusipiešdavau sapnus vėliau, iš to ir kilo pavadinimas. Greičiau piešiu iš vaizduotės sapnus, jie susiję su realybe“, – pasakoja dailininkė.

Parodos organizatoriai, galerija „The Room“, šįkart nesutalpino darbų savo galerijoje Užupyje, tad paroda eksponuojama Martyno Mažvydo bibliotekos parodų erdvėje. Čia eksponuojama beveik 80 I. Budrytės darbų. Juos dailininkės suskirstė į ciklus. Visose kūrinių grupėse yra autobiografinių užuominų ir filosofinių pamąstymų istorijos bei žmogaus prigimties temomis.

Šie I. Budrytės darbai įkvėpė ir Solveigą Masteikaitę sukurti eiles jos paveikslams. Vienas eilėraštis sukurtas ciklui „Prapuolusios katės“. Neatsitiktinis ir šis ciklas pati dailininkė laiko tris kates, o anksčiau jų būta ir daugiau.

„Prapuolusios katės

Iš tiesų jos niekur neprapuola, jos turi reikalų kitose dimensijose,

Jos rūpinasi, kad mes nors kažko išmoktume.

Atleiskit mums, katės, kad mums trūksta gracijos,

Kad įgyjame išminties per lėtai,

Kad mūsų humoro jausmas per lėkštas“, – skaito dailininkė.

I. Budrytė yra baigusi freskos ir mozaikos specialybę, yra jų sukūrusi, tačiau sako piešti visada mėgusi. O tapybą ant popieriaus pasirinko, nes tai suteikia didesnę laisvę, ekspromtą, improvizacijos galimybę.

Panorama. Valdovų rūmuose pagerbti beveik 100 šimtukininkų (su vertimu į gestų k.)

„Visada piešdavau, labai mėgstu piešti, kitų piešinius patinka žiūrėt, nes tai greičiausia, betarpiškiausia priemonė išreikšti mintis, vaizdus, tuo metu gimstančius, pleneruose, studijoje“, – sako menininkė.

Paroda Martyno Mažvydo bibliotekos Parodų salėje veiks iki spalio pradžios.