Kultūra

2020.08.13 19:01

Uždarytos kelios Senamiesčio gatvės: Radvilų rūmuose įkurdinamas protesto menas – paroda iš Tarasovo kolekcijos

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.13 19:01

Dėl rengiamos Vladimiro Tarasovo meno kolekcijos parodos teko uždaryti kelias Vilniaus senamiesčio gatves ir pasitelkti kraną. Atgabentos didžiulės sijos, ant kurių Radvilų rūmuose bus eksponuojami sovietmečiu sukurti menininkų protesto darbai iš visos buvusios sovietų imperijos.

Statybininkai pro Radvilų rūmų langą praėjusią naktį kėlė tris dideles sijas. Jų svoris – apie pusantros tonos. Vienas neatsargus kryptelėjimas ir sija galėjo išgriauti pastato sieną.

Parodos architektas Petras Išora kalbėjo: „Teko uždaryti dalį Senamiesčio, pastatyti 20 metrų aukščio kraną ir su labai profesionalia komanda, kuria labai džiaugiamės, preciziškai, chirurgiškai įkėlėme pro langą.“

„Isora x Lozuraityte Studio for Architecture“ architektai P. Išora ir Ona Lozuraitytė rengia būsimos V. Tarasovo kolekcijos parodos ekspoziciją. Jų sumanymu, masyvios sijos atspindės sovietmečio režimą, o ant jų eksponuojami kūriniai – menininkų protestą prieš totalitarinį valdymą.

„Sijos bus pakabintos ant ganėtinai lengvų konstrukcijų. „Būtent levitavimas, svoris – tos sąvokos padės konstruoti greta pačių kūrinių naratyvo ir tą abstrakčią meninę, plastinę instaliacijos kalbą“, – teigė P. Išora.

Pirmoji paroda iš V. Tarasovo penkis dešimtmečius kauptos ir dovanotos kolekcijos pavadinta „Protesto menas, sovietmečio nepaklusnieji“.

„Anksčiau atrodė, kad gana patetiškai pavadinome šią parodą, bet šiandien, kai žvalgaisi, kas vyksta prie sienos, kas vyksta Chabarovske, tai visai neatrodo neadekvatus pavadinimas, kaip tik atsiradęs pačiu laiku“, – teigė Nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas.

Perkusininko, klasikinės ir džiazo muzikos atlikėjo dovanotame rinkinyje, pasak muziejaus vadovo, sukaupti protesto kultūros darbai iš visos buvusios sovietų imperijos.

„Tikriausiai pirmą kartą rodysime visą menininkų, savo studijose besipriešinančių, protestuojančių prieš ideologinį diktatą ir cenzūrą, kontekstą. Menininkų, kurie savo studijose klausėsi Vladimiro Tarasovo būgnų, diskutavo apie meną, keikė režimą ir kūrė labai įdomius kūrinius“, – teigė A. Gelūnas.

V. Tarasovo kolekcijos pagrindu rengiama pirmoji paroda bus atidaryta rugsėjo viduryje.

Plačiau – reportaže:

Žinios. Rengiamasi Vladimiro Tarasovo kolekcijos parodai: teko uždaryti gatves ir net pasitelkti kraną