Kultūra

2013.02.15 20:08

Nacionalinių premijų laureatai vadinti „geriausiųjų rinktine“

ELTA2013.02.15 20:08

Vasario 16-osios šventės išvakarėse Prezidentūroje pagerbti šeši Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai.  

Vasario 16-osios šventės išvakarėse Prezidentūroje pagerbti šeši Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai.

Garbingiausią kultūros ir meno premiją laureatams įteikė Prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Vasario 16-osios išvakarėse pagerbiame tuos, kurie laisvą valstybę atkūrė, ir tuos, kurie kuria ją šiandien. Laisvą valstybę, laisvą kultūrą ir laisvą žmogų. Jūs laisvę kuriate akmenyje ir medyje, scenoje, priešais orkestrą. Kuriate valstybę projektuodami erdvę, moderniose instaliacijose, žmogų – ieškodami prasmių ir reikšmių“, – sakė šalies vadovė.

Premija už viso gyvenimo nuopelnus paskirta skulptoriui Vladui Vildžiūnui – garbaus amžiaus skulptorius įvertintas už modernios nacionalinės kultūros vizijos įkūnijimą ir laisvos dvasios kultūros židinio puoselėjimą. „Dirbau, kiek galėjau, o kartais ir dar daugiau“, – sakė laureatas.

Semiotikui, literatūros kritikui prof. Kęstučiui Nastopkai Nacionalinė premija paskirta už pasaulinį pripažinimą pelniusios lietuviškosios semiotikos plėtojimą ir literatūros kūrinių suvokimo meną. „Priimu šią premiją kaip Lietuvos semiotikų bendrijos įvertinimą. Nepaisant visų akibrokštų ir paradoksų, semiotikai tiki gyvenimo prasmingumu ir galimybe patikimai aprašyti pasaulio reikšmes. (...) Ačiū visiems supratusiems, įvertinusiems žmogiškąjį semiotikos pašaukimą“, – dėkojo prof. K. Nastopka.

Scenografas Vitalijus Mazūras įvertintas už lėlių teatro virsmą ryškiu Lietuvos kultūros reiškiniu, už kūrybos sąsajas su etnine lietuvių pasaulėjauta.

Architektas Eugenijus Miliūnas premiją pelnė už konceptualų architektūros erdvių suvokimą, šiuolaikinių visuomenei reikšmingų pastatų – Kauno „Žalgirio“ arenos ir Šiaulių arenos sukūrimą. Premiją atsiėmė ir tėvo vardu padėkojo architekto sūnus.

Niujorke gyvenantis vizualaus meno kūrėjas Žilvinas Kempinas įvertintas už minimalistinės šiuolaikinio meno kalbos įtaigą ir jos tarptautinį rezonansą. „Jau penkiolika metų gyvenu Niujorke. Aš Lietuvą matau, suvokiu kaip žmones. Žmonės ir jų tarpusavio ryšiai yra Lietuva man. (...) Aš pasisakau už žmonių tarpusavio ryšius už vieni kitų palaikymą, už senamadišką vienybę. Manau, kad žmonių ryšiai yra tikrasis komfortas, tų ryšių kokybė yra tikroji kultūra“, – kalbėjo menininkas.

Dirigentas Modestas Pitrėnas apdovanotas už platų kūrybinį mostą interpretuojant klasikinę ir šiuolaikinę muziką bei lietuviškos muzikinės kultūros sklaidą. „Leiskite įvertinti šią premiją ir kaip avansą, nes tikiu, kad Aukščiausiojo bus taip parėdyta, kad turėsiu galimybės darbuotis Lietuvoje ir Lietuvai, ko nuoširdžiai troškau ir tebetrokštu“, – sakė M. Pitrėnas.

Sveikinimus laureatams perdavęs Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos pirmininkas prof. Alfredas Bumblauskas apibūdino laureatus kaip „geriausiųjų rinktinę, kuria remdamasi nacija visada jaučiasi ori, o reikalui esant vėl galėtų atsistoti ant kojų“.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos nuo 1989 metų kasmet teikiamos už reikšmingiausius pastarųjų septynerių metų Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės menininkų sukurtus kūrinius, viena premija taip pat gal būti skiriama už viso gyvenimo indėlį į kultūrą ir meną.

Kasmet teikiama ne daugiau kaip šešios Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos, kurių kiekvienos dydis – 104 tūkst. litų. Iki šiol premijomis pagerbta per 180 laureatų.

Premijos laureatams tradiciškai įteikiamos Vasario 16-osios proga. Visų laureatų kūryba šeštadienį bus pristatoma Seimo rūmuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt