Kultūra

2020.08.13 12:46

Per renginį Klaipėdoje Liana Ruokytė-Jonsson atsiskleis netikėtu amplua

LRT.lt2020.08.13 12:46

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Meno kieme rugpjūčio 17–21 dienomis vyks atviros grafikos meno kūrybinės dirbtuvės „Now Art. Atgimimas“/„Now Art. Reborn“. Rugpjūčio 20-ąją GŠ Ansamblis iš Vilniaus surengs koncertą „La Campagna“, programoje – Korsikos liaudies dainos.

Po rekonstrukcijų ir karantino atgimęs Meno kiemas kviečia klaipėdiečius ir miesto svečius į atviras grafikos dirbtuves kartu su profesionaliais menininkais Evaldu Mikalauskiu, Živile Minkute, Linu Spurga, Jonu Vaikšnoru, Žaneta Jasaityte ir Toma Šlimaite patyrinėti atspaudo alchemiją ir sužinoti, kaip, kam ir kodėl kuriamas menas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Dirbtuvėse sukurti darbai iškeliaus specialiuoju KKKC jubiliejiniu paštu. Meno savaitės dirbtuvių dalyviams bus rengiamos ekskursijos po Parodų rūmus.

KKKC 15 metų veiklos jubiliejaus proga rengiamos grafikos meno kūrybinės dirbtuvės tampa tarsi besikartojančiu kūrybiniu ritualu. Mat pirmasis KKKC organizuotas ir 2005–2008 m. vykęs grafikos meno projektas „Now Art Now Future“ / „Rytoj yra dabar“ buvo daugiaplanis – to meto Lietuvos meno kontekste išsiskyrė renginių įvairove (meno akcijos, aukcionai, transliacijos iš paraleliai vykstančių parodų) ir pasižymėjo tiek tarptautiškumu, tiek ir bendradarbiavimu su miestų bendruomenėmis, socialinės atskirties grupėmis, kartu kuriamais kūriniais.

Projekto iniciatorius, menotyrininkas Ignas Kazakevičius, paklaustas, kodėl ir tada, ir dabar buvo pasirinkta grafika, sako: „Mums patiko grafika. Ji yra visur. Iš pažiūros populiariausia, labiausiai paplitusi (nuo gatvės meno iki dizaino ir reklamos) sfera. Grafika aprėpia viską – nuo dėmės ant marškinių, užrašo ant puodelio iki dizainerio etiketės, kaligrafijos ir nežinomo menininko grafičių. Grafikos elementus naudoja tapytojai, skulptoriai, tekstilininkai, fotografai.“

Įsiveržti į tarptautines erdves projektui padėjo tuometė Lietuvos kultūros atašė Švedijoje Liana Ruokytė-Jonsson. Kultūros diplomatės globa jaunam, ką tik įkurtam KKKC centrui buvo labai svarbi ir reikšminga. Paprašyta prisiminti, kuo jos dėmesį patraukė KKKC projektas, L. Ruokytė-Jonsson akcentavo inovatyvumą ir veržlumą: „Kai matau, kad dirba kūrybingi ir inovatyvūs žmonės, stengiuosi jiems visapusiškai padėti. KKKC projektai ir Danijoje, ir Švedijoje buvo be galo sėkmingi. O kai įgyvendini vieną sėkmingą projektą, norisi su ta institucija, centru ar tais žmonėmis toliau dirbti.

KKKC komanda mane nuo pirmų dienų įtikino, kad yra labai stipri, veržli, inovatyvi, nuolat besitransformuojanti, labai greitai užčiuopianti, kas yra svarbu, aktualu, ir ne tik lokaliniame, bet ir tarptautiniame kontekste. KKKC šiuo požiūriu yra labai gyvybingas ir takus, kelia aktualius klausimus ir diskutuoja apie tai, kas yra svarbu šiandien.“

Nemokami renginiai yra Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) 15 metų veiklos jubiliejinių renginių ciklo „Supernova“ dalis.

Korsikos liaudies dainos

L. Ruokytės-Jonsson iniciatyva rugpjūčio 20 d. 17.30 val. KKKC Meno kieme vyks Gailestingumo šventovės ansamblio (GŠ Ansamblis) koncertas, kurio programoje – Korsikos liaudies dainos. Kultūros diplomatė šįkart žada atsiskleisti netikėtu amplua ir kartu su savo bičiuliais iš GŠ Ansamblio atlikti keletą dainų.

„Savo dalyvavimą koncerte vertinu atsargiai, žiūrėsim, kiek bus laiko repetuoti. Bet jeigu viskas susiklostys gerai, dalyvausiu giedant kelias giesmes. Dainavimas man nėra svetimas, jis su manimi keliauja, tik neužsiimu tuo profesionaliai“, – sako L. Ruokytė-Jonsson.

Senąją sakralinę muziką atliekanti vokalinė grupė GŠ Ansamblis daugiabalsių Korsikos liaudies dainų mokėsi nukeliavę į šią Prancūzijos salą, išsaugojusią liturginę gyvąją giesmių tradiciją.

„Korsikos liaudies dainas dainuojame jau šešeri metai, nuo kelionės į Korsiką ir prasidėjo ansamblio gyvavimas, – pasakojo GŠ ansamblio narys Tautvydas Mažeika. – Korsikos dainavimas yra specifinis balso pastatymu, tai yra toks pusiau gerklinis balsas, galima sakyti, „kaimietiškas“. Mes ir savo koncertą pavadinome „La Campagna“ (pranc. „kaimas“). Šis žodis dažnai girdimas Korsikos dainose. Toje saloje labai puoselėjamos senosios giedojimo tradicijos, mes nuolat važiuojame į kūrybines dirbtuves ir kartu su korsikiečiais mokomės dainuoti“, – pasakoja T. Mažeika.

Koncerto „La Campagna“ klausytojai turės galimybę ne tik patirti šių melodijų grožį, bet ir išgirsti pasakojimų apie Korsiką, dainavimo technikos subtilybes, istoriją ir kt. Koncerto programą atliks Gabija Adamonytė (vadovė), Milda Adamonytė, Laurynas Adamonis, Tautvydas Mažeika ir L. Ruokytė-Jonsson.