Kultūra

2020.08.11 21:39

Nauja Dailininkų sąjungos pirmininkė apie ginčą su ŠMC: problemą galima išspręsti dialogu

Violeta Beconienė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2020.08.11 21:39

Lietuvos dailininkų sąjunga turi naują pirmininkę. Ja tapo profesorė, tekstilininkė Eglė Ganda Bogdanienė. Slaptu balsavimu ji išrinkta iš keturių kandidatų.

Šiame poste ji keičia dvi kadencijas dirbusią Editą Utarienę. Savo vizijoje naujoji vadovė Dailininkų sąjungą pristato kaip stiprią, inovatyvią, bendradarbyste ir komunikacija grįstą organizaciją.

Naujoji Dailininkų sąjungos pirmininkė dar tik pratinasi prie naujų pareigų, tačiau darbų sąrašas jau kaupiasi. Todėl pirmiausia sako čia pasikabinsianti didelį darbo kalendorių, kad matytų, kiek darbų reikia padaryti. Laukia ir nemaži iššūkiai. Vienas aštriausių klausimų – Dailininkų sąjungos ginčas su Šiuolaikinio meno centru dėl čia pat esančios galerijos patalpų. Jose ir susitinkame su naująja vadove.

„Jeigu neturėčiau tokios optimistinės nuostatos, kad vis tiktai šitą problemą galima išspręsti dialogu, aptariant tų teritorijų priklausomybę ir bendradarbiavimą, net nepradėčiau savo veiklos“, – teigė E. G. Bogdanienė.

Ši paini istorija prasidėjo prieš pusšimtį metų, kai, statant šiuos, tuomet Parodų, rūmus, Dailininkų sąjunga, tada Dailės fondas, investavo nemažai lėšų į rūmų statybą. Vėliau, valstybei perėmus darbus, ji mainais už investuotus pinigus išnuomojo Sąjungai dalį patalpų. Dėl jų ir vyksta ginčai, dabar jau persikėlę į teismus.

„Tai buvo dailės muziejaus dailės direkcija, vėliau ji praeito amžiaus pabaigoje tapo ŠMC. Jie turi aiškią savo viziją, savo matymą, bet tas santykis buvo iki galo neišdiskutuotas, neaiškus“, – kalbėjo E. G. Bogdanienė. Tačiau nei viena, nei kita pusė nesiėmė to klausimo spręsti. „Manau, kad dabar tikrai kelio atgal jau neturime, tiesiog reikia kantrybės, geranoriškumo iš visų pusių“, – sakė naujoji pirmininkė.

„Dabar yra dialogo, partnerystės ir susitarimo laikas“, – pabrėžia žinoma tekstilininkė. Turinti patirties ne tik kultūros politikos formavimo lauke, bet ir meninėje, pedagoginėje veikloje, ji gerai žino, ko labiausiai pasigenda dailininkai.

Pašnekovės teigimu, kultūra pasigenda dėmesio, nors daug dokumentų kalba apie kultūros prioritetą: „Turime ir kultūros strategiją, turime ir gerovės valstybės strategiją, kurioje penktas prioritetas yra kultūra, bet kiekvieną kartą pagalvoji, ar tikrai, palyginus su kitomis, išsivysčiusiomis šalimis, mes pakankamai skiriame finansų tiek kūrybos proceso palaikymui, tiek, sakykime, savo kultūros fondo formavimui.“

Prakalbus apie daugiausia rūpesčių keliančius klausimus ir pirmuosius darbus, akys krypsta į Skulptūros ir vitražo centrą.

„Yra fantastiškas pastatas, didžiulis, kuris ir dabar jau yra pats iš savęs jau kūrinys“, – komentavo E. G. Bogdanienė. Skulptoriai lauke tašo akmenį, kuria skulptūras. „Man atrodo, kad ten jau dabar vyksta nuolatinis gyvas performansas, tik visuomenė nelabai tą žino“, – pastebėjo naujoji LDS pirmininkė. Anot jos, pastatą derėtų šiek tiek atnaujinti, gauti finansavimą „dar į paskutinį Europos paramų paskutinį traukinį šokant“.

Pasak Eglės Gandos Bogdanienės, tęsdama pradėtus ir planuodama naujus darbus, labiausiai ji tikisi menininkų bendruomenės palaikymo, įgyvendinant Dailininkų sąjungos, kaip stiprios, inovatyvios, bendradarbiavimu ir bendravimu grįstos organizacijos, viziją.

„Daug įdomių ir naudingų procesų buvo iki manęs padaryta ir aš mėginsiu tęsti tuos pradėtus darbus“, – žadėjo E. G. Bogdanienė. – Jeigu LDS šiemet 85 metus švenčia, reiškia tie žmonės, kurie rūpinosi Sąjunga, iš tikrųjų nuoširdžiai tikėjo ja.“

Neseniai surengusi retrospektyvinę savo kūrybos parodą, Dailininkų sąjungos pirmininkė kūryboje daro pertrauką, o visą energiją žada skirti naujajam darbui.

Plačiau – reportaže:

Kultūros diena. Savaitės apžvalga. Aklųjų bei silpnaregių integracija: ar įmanoma sukurti vaizdinį jo tiesiogiai nematant?