Kultūra

2020.08.10 22:55

Išleista knyga vaikams apie primadoną Rakauskaitę: ji įsigilino į kiekvieną rolę ir tikrai vaidino

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.10 22:55

Profesorė Raminta Lampsatytė pristato vaikams ir paaugliams skirtą knygą apie tarpukario primadoną Marijoną Rakauskaitę. Autorė sako, viskas šioje knygoje tikra – ir meilės istorijos, ir primadonos svajonės.

Iliustracijas kūrusi Izraelyje gimusi muzikė Šlomit Ješajahu sako, ją sužavėjo ugninga M. Rakauskaitės asmenybė.

Tai antroji Lietuvoje ir Vokietijoje gyvenančios pianistės, pedagogės Ramintos Lampsatytės knyga apie operos solistę M. Rakauskaitę, kurią ji vadina stipriausia ir gražiausia Lietuvos primadona.

„Balsas gal buvo ne visiškai tobuliausias, bet gražiausia buvo tikrai ir man įdomu, kad ji vaidino. Ji baigė ir vaidybą ir tuo laiku Lietuvoje dar visi stovėjo prie scenos, viduryje, išskėtę rankas ir dainavo, ir nevaidino, o ji įsigilino į kiekvieną rolę, į rolės istoriją ir tikrai vaidino“, – pasakoja knygos autorė.

Panorama. Rinkimai baigėsi, bet demokratijos siekis – tik įsibėgėja: Baltarusija protestais vaduojasi iš Lukašenkos gniaužtų

Pirmoji profesorės knyga „Gyvenimo skiautės“ apie primadoną -mokslinė, o ši – „Marijona stebuklų šalyje“ – skirta vaikams ir paaugliams. Ją iliustravo Izraelyje gimusi, dabar Berlyne gyvenanti solistė Šlomit Ješajahu. Ji sako susižavėjusi Kauno tarpukario architektūra ir M. Rakauskaite.

„Ji buvo labai drąsi – prieš šimtą metų keliauti vienai moteriai iš Jungtinių Amerikos Valstijų į Lietuvą nebuvo įprasta. Įspūdinga, kad tik savo jėgomis, talentu ji tapo viena pagrindinių operos solisčių Lietuvoje“, – pasakoja iliustratorė.

Šlomit Ješajahu geriau pažinti M. Rakauskaitę padėjo apsilankymas muziejuje Kauno Žaliakalnyje – šiuose namuose M. Rakauskaitė gyveno su scenografu Liudu Truikiu.

„Muziejuje visi jos daiktai: makiažo priemonės, veido kremas, vaistai puikiai išsaugoti. Atrodo, jei ji ateitų, galėtų čia pat jais ir naudotis. Kiekvieną smulkmeną, kurią pamačiau šiuose namuose, naudojau iliustracijose. Domėjausi Lietuvos kultūra, religija, muzika, apranga. Marijonos Rakauskaitės drabužiai nuostabūs, puikiai atrodo ir dabar, ji būtų labai stilinga“, – pabrėžia Š. Ješajahu.

R. Lampsatytė sako, jos pasakojime apie M. Rakauskaitę viskas tikra – kiekvienas lūpdažis, meilės istorija ar solistės svajonė. Ji sako, atėjo laikas jaunimui pasakoti apie išskirtines, talentingas Lietuvos moteris ir neabejoja, kad jei ne sovietų okupacija jų būtų dar daugiau.

„Jauna karta dabar gali visur nuvažiuoti, tai turi žinoti, kad buvo labai žymios lietuvės, kad ir negimė Lietuvoje, kur užaugo kitur, ir Prancūzijoje dainavo, ir Italijoje, ir Vokietijoje, ir Niujorke. Ir grįžo į Lietuvą, kad praplėsti akiratį“, – pabrėžia knygos autorė.

Profesorės R. Lampsatytės planuose – knygos jaunimui apie Sofiją Kymantaitę-Čiurlionienę, Emiliją Pliaterytę ir Barborą Radvilaitę.