Kultūra

2020.08.07 20:30

Koronavirusu užsikrėtęs Jonas Sakalauskas: labai tikiuosi, kad Nacionalinė opera nėra židinys

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.07 20:30

Koronavirusu užsikrėtęs Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) direktorius Jonas Sakalauskas, pakalbintas LRT, sako, kad baisiausias dalykas – nežinomas viruso šaltinis. „Nematėme žmonių, kurie turi simptomų. Jei simptomai pasirodydavo, iš karto siųsdavome namo. Pavyko išvengti nesusipratimų iki šios akimirkos, staigiai reaguodavome“, – teigia teatro vadovas.

– Kaip jaučiatės?

– Jaučiuosi tikrai ne per geriausiai. Ne pats geriausias laikotarpis mano gyvenime. Retai sergu tokiomis ligomis, tikrai nemalonus pojūtis, neaiški liga, atrodo lyg peršalimas, kažkokie simptomai visai kitokie, sunku paaiškinti.

– Kada juos pajutote?

– Pajutau rimtai gal trečiadienį, antradienį vakare jau keistai jaučiausi. O trečiadienį buvo ta diena, kai jaučiau, kad turbūt peršalau. Temperatūros daug nebuvo – 36,9–37 laipsniai, lyg sloga. Neaiški tokia pradžia, bet per dieną, būna, pagerėja. Tačiau nepagerėjo, supratau, kad reikia luktelėti, ir jei viskas bus taip, kaip dabar, reikės kažką daryti.

– Kur tyrėtės?

– Kreipiausi į privačią tyrimų laboratoriją Antakalnyje. Jie kaip tik turėjo vieną laisvą vietą, priėmė mane.

Vakar ir temperatūra buvo dingusi, ir visai gerai jaučiausi, namuose likau. Norėjau pabūti saulėje. Pagalvojau, nuvažiuosiu padaryti tą tyrimą. Na, ir nieko bloga nesitikėdamas nuvažiavau.

Vakare, beje, pasijutau gerokai blogiau, labai pakilo temperatūra. Supratau, kad greitai ta liga nesibaigs, kad tai nepanašu į paprastą peršalimą.

– Kiek turėjote temperatūros?

– Daug nebuvo – 37,8 laipsniai. Tačiau mano organizmas jaučia, kai būna 37. Man tai neįprasta temperatūra, nesergu gripais ir virusais su didelėmis temepratūromis ir šuoliais.

– Dabar esate ligoninėje?

– Atvažiavau į ligoninę, nes tyrimo rezultatas buvo teigiamas. Jaučiuosi negerai, man atliks pagrindinius kraujo tyrimus, peršvies plaučius, pažiūrės, ar ateityje negresia kokios komplikacijos.

Keistas pojūtis, keisti skausmai, keistas kvėpavimas... Sulauksiu visų rezultatų ir tada galėsiu arba karantinuotis, arba teks pagulėti ligoninėje.

– Kaip manote, kur galėjote užsikrėsti, ar buvote užsienyje?

– Nežinau, turiu pasakyti, kad per pastarąsias pusantros savaitės nesu išvažiavęs į užsienį. Iš esmės nebendravau su žmonėmis, kurie buvo užsienyje. Na, gal su keletu, atvykusių į teatrą. Bet jie atvyko anksčiau, visi buvo atlikę testus, visi buvo be virusų ir saugiai dirbome teatre.

Svarbiausias ir turbūt baisiausias dalykas – nežinome priežasties, nematėme žmonių, kurie turi simptomų. Jei simptomai pasirodydavo, iš karto siųsdavome namo. Pavyko išvengti nesusipratimų iki šios akimirkos, staigiai reaguodavome.

Kai nutiko man, labai svarbu atsekti, iš kur tai atėjo. Labai tikiuosi, kad LNOBT nėra židinys, kad kažkur kitur pasigavau ligą. Matyt, išsiaiškinsime specialistų padedami ir sustabdysime plitimą.

– Dabar sustabdyta teatro veikla, kiek tai truks?

– Manau, kad prognozuoti sunku, mažiausiai kelioms savaitėms tikrai negrįšime į darbus. Natūralu, kad visi bus tiriami, dalis turės karantinuotis, mažiausiai pusę mėnesio. Apie tai daugiau gali pasakyti Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, nes jie turi tą strategiją parengę mūsų teatro atžvilgiu ir pirmadienį praneš, kokia bus strategija.

Dabar teatrą sustabdėme, dezinfekavome visas patalpas. Šiuo metu teatre nėra nė vieno žmogaus, esame pateikę visą galimą su manimi buvusių žmonių sąrašą su telefonais. Vyks didžiulis darbas, kad būtų galima atsekti kontaktus, kurie pasitaikė per ilgesnį tarpsnį.

– Ar šią savaitę buvai darbe?

– Dirbau pirmadienį ir antradienį iš dalies. Pasijutęs nelabai gerai, trečiadienį jau nėjau.

Su kai kuriais turėjau ilgesnį kontaktą. Prasilenkiant pasisveikinant, gatvėje, manau, visų neįmanoma pamatyti, įvertinti. Nes Vilniuje, didžiausioje kultūros įstaigoje, srautas žmonių labai didelis. Pirmadienį, antradienį nėjau į repeticiją, kur baletas, orkestras, apsiribojau solistais ir administraciniu korpusu. Tai šiek tiek palengvina aplinkybes.

LRT.lt primena, kad penktadienį pranešta, jog LNOBT direktoriui Jonui Sakalauskui diagnozuotas koronavirusas ir laikinai stabdoma teatro veikla.

Taip pat skaitykite