Kultūra

2020.08.06 22:03

Archelogai neabejoja – rasta pirmoji kunigaikščio Gedimino pilis: nuo čia jis pradėjo savo politinę karjerą

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.06 22:03

Du mėnesius Šilalės rajone, Padievaičio piliakalnį tyrinėjantys archeologai neabejoja, kad čia stovėjo pirmoji Gedimino pilis.

Piliakalnis slepia gausybę archeologinių radinių, o jo papėdėje stūkso, kaip juokauja archeologai, seniausia Lietuvoje kėdė: akmeninis sostas, kuriame, tikėtina, sėdėjo ne tik Lietuvos didžiosios kunigaikštystės valdovas, bet galbūt ir jo žyniai.

„Faktiškai nuo čia Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas politinę karjerą, jeigu taip galima sakyti. Nuo čia, nuo šitos pilies Gediminas paskui peržygiavo į Vilnių ir atsirado Vilniuje“, – sako Klaipėdos universiteto vyresnysis mokslo darbuotojas doc. dr. Gintautas Zabiela.

Archeologai neabejoja, kad Gedimino pilis stūksojo ir Šilalės rajone, – rastas net akmeninis sostas

Žmonės čia gyveno nuo pirmųjų amžių po Kristaus iki Gedimino laikų – tai liudija archeologiniai radiniai – apie 130 įvairiausių dirbinių. Daug metalinių, siekiančių daugiau negu tūkstantį metų. Nuo Romos monetų iki arbaletinių strėlių antgalių, naudotų 14 a., papuošalai, darbo įrankiai.

Padievaičio piliakalnį skalauja Jūros upė, tad šlaitai – kiek nuslinkę, tačiau šventvietėje, iki tol į žemę įsmukęs, apaugęs dilgėlėmis, atsivėrė akmeninis krėslas.

Pasak archeologų, čia galėjo būti Gedimino pilis Žemaitijoje, kol Lietuvos didžiąją kunigaikštystę valdė jo brolis Vytenis. Gediminas vadovavo šios pilies kariaunai. 1329 metais pilį pavyksta užkariauti kryžiuočiams ir ją sudeginti. Ar ji buvo atstatyta, nežinia. Istorikams ši vieta buvo žinoma, tačiau šilališkiai netrukus turės dar vieną lankytiną objektą.

Pasivaikščioti po piliakalnį lankytojai galės jau šių metų pabaigoje.