Kultūra

2020.08.06 17:10

Nauja Mackevičiaus paroda ragina kelti klausimus: nėra nieko blogiau, nei būti ne savo vietoje

Audra Avižiūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.08.06 17:10

Naujos virtualios parodos objektai – daiktai, iš pirmo žvilgsnio nepritaikyti menui, tačiau visiems puikiai pažįstami. Savo kūriniais menininkas Vladimiras Mackevičius užduoda klausimus ne tik sau, bet ir jums. Ir ragina įsiklausyti į atsakymus.

„Klausimai sau“ – tai nauja, virtuali menininko Vladimiro Mackevičiaus paroda. Darbai, kaip pasakoja kūrėjas, prabyla apie tai, kas svarbu. Kūriniai – jo reakcija į aplink ir viduje vykstančius procesus. Kalbėdamas su savimi menininkas tikisi, kad ir žiūrovas neliks abejingas.

Pasak autoriaus, jo tikslas – paraginti žiūrovus užduoti sau klausimus, nes tai sveika kiekvienam. „Kas pusę metų fundamentaliai pasitvarkai savo vidinę buhalteriją – peržiūri, ar viskas su tavimi gerai, ar eini į tą pusę, ar darai tai, ką turi daryti, kas patinka“, – teigė A. Mackevičius. Anot menininko, tai – asmeniai klausimai: koks tavo vaidmuo, ką darai teisingai, kokie procesai tave jaudina, kokie dirgina, kaip turi elgtis gyvenime, socialinėje erdvėje, skaitmeninėje, kokia tavo pozicija.

Nors publikai pažįstami V. Mackevičiaus tapybos darbai ir išrašyti portretai, šios parodos pagrindas – objektai. Daiktai, iš pirmo žvilgsnio visai neprimenantys meno kūrinių.

„Savo parodose dažniausiai kalbu apie tai, kad virtualus pasaulis yra mūsų sąjungininkas, bet ar tai vaistas, ar nuodas, nustato laikas, kurį mes praleidžiame jame. Kitaip tariant, virtualus pasaulis yra ok, bet jei perdozuojame, tai yra negerai, realybės atžvilgiu kažko netenkame“, – komentavo menininkas. Anot jo, per daug laiko praleisdami virtualioje erdvėje netenkame galimybės pabūti tarp obelų, pabūti su artimaisiais, draugais, pabendrauti gyvai, kur yra emocijos, meilė, jausmai ir panašiai.

Pasak autoriaus, idėjai perteikti jis pasirinko objektus, nes šie – arčiausiai žmogaus. „Žmonės juos supranta, o šiuolaikinio meno žmogus dažnai neįkanda be tam tikro paaiškinimo“, – teigė autorius. Beje, taip menininkas plečia sampratų ribas. „Pasirenku objektą, kuris nepritaikytas menui ir kompiliacijoje ar modifikavime aš išreiškiu idėją ir parodau žmogui savo mintį. Žmogus išsijudina, nes yra pripratęs prie klasikinių meno formų. Taip jam, aš galvoju, įdomiau“, – komentavo V. Mackevičius.

Menininkas sakė reflektuojantis, reaguojantis į procesus, savaip juos apibrėždamas. „Normalu, kad intuityviai pasirenku būdą juos išreikšti formoje“, – sakė jis. Kalbėdamas apie technologinius iššūkius, jis teigė: „Suprati, kad yra užduotis išreikšti mintį ir tai darai nepaisant to, kad logika sako – galime turėti problemų. Ir ką? Važiuojam.“

Kūrėjui, sakoma, išskirti mėgstamiausią darbą nėra lengva, tačiau pasakodamas apie naujausią parodą, ilgai negalvoja. Tai – „Dalybos“.

Pasak jo, šis darbas kalba apie vidinį žmogaus išsibarstymą, kai dėmesys skiriamas nereikšmingiems dalykams, kurie neneša nei malonumo, nei naudos, kai žmogus „užsikrečia“ svetimais tikslais ir vėl išsidalina neradęs identiteto ir paskirties gyvenimo kelyje. „Darbas būtent apie tai, kad reikia nuoširdžiai įsiklausyti savęs, užduoti ne vieną ir ne du klausimus sau, pasistengti rasti, užčiupti savo unikalumą ir tą unikalumą ištobulinti ir panaudoti jį kaip savirealizaciją. Taip turėtų vykti žmogaus kelyje, nes nėra nieko blogiau negu ne savo vietoje esantis žmogus, kuris pastoviai keliasi su konfliktu viduje ir tas konfliktas vienaip ar kitaip išeina į išorę“, – teigė V. Mackevičius.

Paroda kūrėjui išskirtinė ne tik todėl, kad yra virtuali. Kartu su filmų kūrėju Imantu Boiko sukurtas vaizdo įrašas, anotacija. Ją pažiūrėti ir iš arčiau susipažinti su V. Mackevičiaus objektais galima galerijos „Tshek“ interneto puslapyje.

Plačiau – reportaže:

Vlado Mackevičiaus parodoje „Klausimai sau“ – raginimas įsiklausyti į atsakymus