Kultūra

2015.11.23 14:52

Modernaus meno centras Vilniuje turėtų iškilti 2019-ųjų pradžioje

BNS 2015.11.23 14:52

Vietoj buvusio „Lietuvos“ kino teatro iškilsiantis Modernaus meno centras (MMC) turėtų būti pradėtas statyti jau kitąmet ir duris atverti 2019-ųjų pradžioje, sako muziejaus sumanytojai.

Pristatyti savo kurtą Modernaus meno centro projektą į Vilnių pirmadienį atvykęs žymus pasaulyje architektas Danielis Libeskindas pabrėžė, kad kompaktiškas trijų aukštų pastatas neviršys supančių pastatų aukščio. Jis sakė tikintis, jog aplink centrą įsikursianti viešoji erdvė su žaliaisiais plotais, vaikams skirta aikštele, kavine taps svarbia miestiečių susitikimo ir bendravimo vieta.

„Aš daugybę kartų buvau Vilniuje – kas mane traukia, yra tai, jog tai yra kultūros miestas. Jis ne tik gražus savo architektūrinėmis ikonomis, kurios mus supa visur, ne tik savo žaliosiomis erdvėmis, bet ir įvairiais muzikos, meno, kultūriniais renginiais“, – per spaudos konferenciją pabrėžė architektas.

„Nuostabu dirbti Vilniuje – labai nuostabu prisidėti prie meno siekiant, kad šis muziejus taptų muziejumi žmonėms: ne tik meno mylėtojams, bet ir šeimoms, vaikams. Žmonės, kuriems tiesiog patinka viešosios erdvės, atvyks į muziejų bei susidomės visu jo turiniu. Aš įsitikinęs, kad ši vieta taps traukos centru žmonių susitikimams“, – sakė D. Libeskindas.

Apie 3000 kvadratinių metrų ploto patalpose du trečdaliai erdvės bus skirta ekspozicijoms, pastato pirmajame aukšte be kitų patalpų lankytojams bus skirta erdvi fojė, čia veiks kavinė. Siekiant apšviesti ekspozicijų sales natūralia šviesa, bus panaudoti modernūs technologiniai sprendimai.

Anot D. Libeskindo, Modernaus meno centras savo moderniu dizainu turėtų papildyti greta esantį Vilniaus senamiestį bei sujungti su juo muziejaus erdves.

Tuo metu muziejaus sumanytojas, modernaus meno kolekcininkas Viktoras Butkus priminė didžiąją dalį gyvenimo skyręs mokslui ir pardavęs „Fermentas  International“ akcijas įsipareigojo netęsti darbų šioje srityje bei atsidavė kolekcijai.

„Daugybė žmonių klausė, kodėl renkatės išleisti pinigus menui. Atsakymas labai paprastas: mes jį mylime ir norime, kad ir kiti jį mylėtų“, – sakė jis.

Modernaus meno centras įsikurs buvusio kino teatro „Lietuva“ vietoje – senasis pastatas bus nugriautas. Paklaustas apie galimas erdves kinui būsimajame centre, V. Butkus pabrėžė esąs kino mylėtojas, tačiau per pastarąjį dešimtmetį situacija esą pasikeitė ir Lietuvos sostinėje atsirado net kelios nekomercinio kino salės, tad dar viena nuolatinė kino salė, jo nuomone, tiesiog neišlaikytų konkurencinio spaudimo.

„Kita vertus, mes turime 200 vietų salėje, čia numatytos ir platesnės funkcijos, taip pat ir kino demonstravimas. Bet tai bus kinas, susijęs su moderniu menu“ – sakė V. Butkus.

Muziejaus projektą antradienį planuojama pristatyti architektų bendruomenei, visuomeninėms organizacijoms. V. Butkus teigė kol kas neturintis ženklų, kad Modernaus meno centrui pastatyti šioje vietoje galėtų būti priešinamasi.

Modernaus meno centras bus statomas tik privačiomis lėšomis. Jo statybas planuojama pradėti 2017-aisiais ir užbaigti 2019-ųjų pradžioje. Planuojama, kad jo statybos kainuos apie 5 mln. eurų.

Centre bus eksponuojama privati V. Butkaus modernaus meno kolekcija, apimanti laikotarpį nuo 1960-ųjų iki šių dienų. Joje sukaupta daugia nei 4000 Lietuvos menininkų tapybos, fotografijos, video ir kitų darbų.

D. Libeskindas yra suprojektavęs Žydų muziejų Berlyne, Denverio meno muziejų JAV, Didžiojo Kanalo teatrą Dubline, Danijos žydų muziejų Kopenhagoje ir daugybę kitų pasaulyje žinomų kultūros objektų. Modernaus meno centras muziejus bus antrasis „Studio Libeskind“ darbas Lietuvoje. 2014 metais buvo pristatytas jo projektuotas sporto ir sveikatingumo centras „Vilnius Beacon“ („Vilniaus švyturys“) Liepkalnio slidinėjimo kalne – įrengti sporto ir sveikatingumo centrą su slidinėjimo trasomis tuometiniais Vilniaus savivaldybės skaičiavimais kainuotų 2–2,5 mln. eurų.