Kultūra

2020.08.05 11:18

Lietuvių laukia pažintis su latvių ir estų kino naujienomis: kultūra ir bohema, jaunos šalies portretas

LRT.lt2020.08.05 11:18

Besibaigiant vasarai „Baltijos kino dienos“ vėl kvies kino gerbėjus žiūrėti įdomiausias kaimynų kino naujienas. Šiemet kino tiltas per Lietuvą, Latviją ir Estiją nusities ketvirtą kartą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Rugpjūčio 25-26 d. Vilniuje bus rodoma keturių reikšmingų kaimynų filmų programa – du latvių ir du estų vaidybiniai bei dokumentiniai kino darbai. Visi „Baltijos kino dienų“ seansai ir vėl nemokami.

Programos centre šiemet – kultūra, jos įtakai žmogaus asmenybei. „Baltijos kino dienas“ atidarys estų dokumentinis filmas „Metai, pilni scenų“ (rež. Marta Pulk, 2019), nukelsiantis į socialinį eksperimentą: filmo kūrėjai pasiūlė ypatingą darbą niekada teatre nesilankiusiam žmogui: visus metus eiti į visus Estijoje pastatytus teatro spektaklius ir rašyti jų recenzijas. Filmas atskleidžia neįtikėtiną kultūros galią keisti gyvenimus.

„Baltijos kino dienų“ metu žiūrovai taip pat pamatys estų režisieriaus Martti Helde filmą „Skandinaviška tyla“ (2019). Tai psichologinė drama su trilerio elementais, apie du žmones, vienijamus smurto persunktos praeities. Jų kelionę link žaizdų gijimo lydės pasirinkimai, amžiams pakeisiantys jų likimus.

Latviškoji programos dalis kvies mylimas knygas išgyventi naujai ekrane. Romantinė latvių komedija, pastatyta pagal garsaus latvių rašytojo Anšlavs Eglitis romaną, „Homo Novus“ (rež. Ana Vidujela, 2018) žiūrovus nukels į 1930-ųjų Rygos meno bohemos terpę. Tai – ironiškas ir nostalgiškas žvilgsnis į stilingą, intrigų ir ambicijų kupiną pirmosios Latvijos Nepriklausomybės dešimtmetį.

„Baltijos kino dienų“ programoje Lietuvoje bus parodytas ir latvių filmas „Jelgava`94“ (rež. Jānis Ābele, 2019), sukurtas pagal populiarų Latvijos rašytojo Janio Joņevo to paties pavadinimo romaną, kurį čiupo Z kartos keturiolikmečiai, kurį įvertino ir pamilo jų tėvai bei mokytojai. Knyga jau išversta į 9 užsienio kalbas, o 2014 m. apdovanota Europos Sąjungos literatūrine premija. Filme per maištingo jauno žmogaus brendimą, prisodrintą metalo muzikos, atskleidžiamas spalvingas ir įtaigus ką tik nepriklausomybę atgavusios, 1994-ųjų Latvijos portretas.

„Baltijos kino dienos“ rugpjūtį vyks ir Rygoje bei Taline. Latviai rugpjūčio 23–24 d. turės galimybę susipažinti su lietuvių filmais „Rūgštus miškas“ (rež. Rugilė Barzdžiukaitė, 2019) ir „Nova Lithuania“ (rež. Karolis Kaupinis, 2019). O estai rugpjūčio 26–27 d. pristatys kino darbus „Čia buvo Saša“ (rež. Ernestas Jankauskas, 2018) ir „Nova Lithuania“. Į pristatymą Estijoje planuoja atvykti ir filmo režisierius K. Kaupinis.

„Baltijos kino dienų“ seansai Lietuvoje, rugpjūčio 25–26 d., vyks „Forum Cinemas Vingis“ kino teatre. Visi „Baltijos kino dienų“ seansai – nemokami.