Kultūra

2020.08.07 22:34

Jakobas Robinzonas – teisininkas ir politikas, kovojęs už platesnes žydų teises

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.08.07 22:34

Vienas iš Lietuvos žydų, dalyvavusių tarpukario politiniame gyvenime, buvo teisininkas Jakobas Robinzonas. Jis ne tik rūpinosi žydų reikalais Lietuvoje, bet ir prisidėjo prie Lietuvos teisinės pozicijos Klaipėdos krašte stiprinimo.

J. Robinzonas gimė 1889 m. lapkričio 28 d. Seirijuose, garsioje rabinų ir maskilimų (žydų Švietimo sąjūdžio šalininkų – LRT.lt) šeimoje. 1910 m. Jakobas baigė Suvalkų gimnaziją, vėliau mokėsi Varšuvos universiteto Teisės fakultete. 1914 m. jaunas vyras universitetą baigė ir įgijo daktaro laipsniui prilygintą teisininko diplomą.


Pirmojo pasaulinio karo metu jis tarnavo carinės Rusijos imperijos kariuomenėje. 1914 m., vokiečiams užėmus Vilnių, buvo paimtas į nelaisvę. 1918-ųjų pabaigoje iš vokiečių nelaisvės jis grįžo į Lietuvą ir iki 1922-ųjų vadovavo Virbalio žydų gimnazijai.

1923-aisiais J. Robinzonas išrinktas į Antrąjį Seimą (Marijampolės rinkimų apygardoje pagal suvienytą Tautinių mažumų rinkiminio bloko sąrašą – LRT.lt). Jis vadovavo žydų frakcijai, jos vardu išreikšdavo nepasitikėjimą valdančiaisiais, kurie vis nesiryžo užtikrinti platesnių žydų bendruomenės teisių. J. Robinzonas buvo ir Tautinių mažumų bloko lyderis.

J. Robinzonas prisidėjo stiprinant Lietuvos sionistų organizacijos pozicijas, padėjo Lietuvos žydams, vykstantiems prieš Antrąjį pasaulinį karą į Palestiną, gauti didesnes imigracijos kvotas.

J. Robinzonas dirbo ir Trečiajame Seime (išrinktas Panevėžio rinkimų apygardoje pagal suvienytą demokratinį sąrašą – LRT.lt). 1926 m. birželio 9 d. kaip žydų frakcijos atstovas buvo deleguotas į Trečiojo Seimo Švietimo komisiją nariu, Ekonominės komisijos nario pavaduotoju.

Nuo 1927 m., kartu su broliu Nehamija Robinzonu, Jakobas buvo priimtas į Lietuvos advokatūrą, rašė teisės veikalus tarptautinių santykių ir tautinių mažumų temomis. Vienu svarbiausiu laikomas 1934-aisiais Lietuvos Vyriausybės užsakymu parengtas „Klaipėdos krašto konvencijos komentaras“. Jame ginamos Lietuvos politinės ir teisinės pozicijos Klaipėdos krašte.

Plungėje jis organizavo protesto akciją prieš žydų persekiojimus Vokietijoje.

1933 m. balandžio 19 d., kartu su Klaipėdos teisininku Hiršu Rolniku, Plungėje jis organizavo protesto akciją prieš žydų persekiojimus Vokietijoje. Redagavo ir rašė į sionistų ir visos Lietuvos žydų pagrindinį dienraštį „Di jidiše štime“ („Žydų balsas“ – LRT.lt) įvairiais žydų bendruomenės klausimais. J. Robinzonas prisidėjo stiprinant Lietuvos sionistų organizacijos pozicijas, padėjo Lietuvos žydams, vykstantiems prieš Antrąjį pasaulinį karą į Palestiną, gauti didesnes imigracijos kvotas.

1940-ųjų pabaigoje per Portugaliją J. Robinzonas su šeima emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV). 1942–1944-aisiais dėstė tarptautinę teisę Kolumbijos universitete Niujorke.

Po Antrojo pasaulinio karo J. Robinzonas buvo JAV vyriausiojo teisėjo patarėjas ir konsultantas Niurnbergo tarptautiniame karo teisme. Vėliau jis konsultavo Izraelio nuolatinę misiją prie Jungtinių Tautų.

Jakobas Robinzonas pasaulį paliko 1977 m. spalio 24 d. Niujorke, JAV.

Pasakojimo apie Jakobą Robinzoną klausykitės ir radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt