Kultūra

2020.08.04 15:10

„Patiltės“ kino ekrane – braziliško kino perlas ir režisierius per sukąstus dantis

LRT.lt2020.08.04 15:10

Rugpjūčio 6 d. „Patiltėje“ bus rodomas braziliško kino perlas, Mario Peixoto „Limite“. Šiuo seansu nemokamų kino peržiūrų ciklas „Gilios upės tyliai plaukia“ atvers savo braziliško kino vakarų seriją, o „Scanoramos“ ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“ – užsimins apie skvarbų šių metų programos žvilgsnį į Pietų Amerikos kino archyvus.

„Visai netikėtai paaiškėjo, kad tiek mes, tiek kino medijų centras „Meno avilys“, kuruojantis vasaros kino seansus Neries krantinėje, panašiu metu ketiname rodyti tą patį filmą. Pasitarę nutarėme suvienyti jėgas ir parodyti „Limite“ kartu dar rugpjūtį, iki „Pirmosios bangos“ festivalio likus kiek daugiau nei mėnesiui. Tai bus mūsų simbolinė užuomina apie rugsėjį laukiančius kitus įspūdingus Pietų Amerikos filmus,“ – sako Aleksas Gilaitis, ankstyvojo kino festivalio „Pirmoji banga“ sumanytojas.

Vieno filmo režisierius per sukąstus dantis

M. Peixoto debiutinio, ir kaip vėliau pasirodė, vienintelio savo filmo režisuoti pats neketino. Mintis apie „Limite“ brazilui kilo pamačius André Kertészo nuotrauką, kurioje užfiksuotas į objektyvą žvelgiantis moters veidas bei antrankiais surakintos vyro rankos. Būdamas dvidešimt dvejų M. Peixoto jau turėjo paruoštą scenarijų apie tris valtyje įkalintus žmones, tačiau bandymai įpiršti jį garsiausiems šalies režisieriams buvo nesėkmingi – visiems jiems pasakojimas pasirodė pernelyg asmeniškas. Tad taip – per sukąstus dantis – režisieriumi tapo pats filmo scenaristas.

Juosta, po pusamžio prikelta naujam gyvenimui

1931-aisiais ir 1932-aisiais įvyko pirmieji trys filmo seansai, nesulaukę ypatingai daug dėmesio ar itin gerų atsiliepimų. Ateinančius du dešimtmečius „Limite“ rodytas retai, tačiau visgi rodytas – kelionės į Braziliją metu jį pamatė net ir Orsonas Wellesas. Filmo gerbėjų ratas, nors ir nedidelis, įtraukė nemažai kino profesionalų.

Vienaip ar kitaip, jau 1959 m. vienintelė filmo kopija buvo tokios prastos būklės, kad tolesni rodymai tapo nebeįmanomi. Tokie jie išliko iki pat 2010 m., kai pirmąkart parodyta atrestauruota filmo kopija (nors net ir joje dalis filmo prarasta negrįžtamai).

„Limite“ istorija – ne vieno žiūros taško pasakojimas

„Limite“ istorija – tai ne vieno žiūros taško pasakojimas, bet kelių lygmenų apmąstymas apie nelaisvę. Ekranas tampa keliu į asmenines veikėjų praeitis, tačiau kartu primena tiek apie veikėjų ateitį valtyje, tiek apie paties filmo kalėjimą, kuriame jų laikas bėga į niekur, be vilties ištrūkti anapus.

Daugiau nei 2 val. trunkantį seansą lydės gyvai atliekama, jau ne vieną kino koncertą surengusios trijulės „Sheep Got Waxed“ muzika.

Ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“ vyks rugsėjo 17–20 dienomis Vilniaus kino centre „Skalvija“ ir rugsėjo 25–27 dienomis Kaune, kino centre „Romuva“.

„Meno avilio“ kartu su partneriais organizuojami kino seansai „Gilios upės plaukia tyliai“ po Liubarto tiltu Vilniuje vyks iki rugsėjo pabaigos. „Lėtosios peržiūros“ – jau penktus metus organizuojamas tęstinis „Meno avilio“ ciklas, kurio tikslai: sulėtinti greitą kino vartojimą, suteikti jam kontekstą bei papildyti ekranus retai rodomais, kino istorijai svarbiais filmais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt