Kultūra

2020.07.31 19:43

Mirė filmų „Evita“ ir „Vidurnakčio ekspresas“ režisierius Alanas Parkeris

atnaujinta 20.40
LRT.lt, BNS2020.07.31 19:43

Penktadienį mirė gerai žinomas filmų režisierius Alanas Parkeris, skelbia BBC. Jam buvo 76-eri. Jis geriausiai žinomas iš tokių filmų kaip „Vidurnakčio ekspresas“ ar „Evita“.

Jis dar režisavo tokius filmus kaip „Bagsis Melounas“ (angl. „Bugsy Malone“), „Deganti Misisipė“ (angl. „Mississippi Burning“), „Įsipareigojimai“ (angl. „The Commitments“), „Andželos pelenai“ (angl. „Angela's Ashes“) ir „Paukštelis“ (angl. „Birdy“).
Jis taip pa yra vienas iš Didžiosios Britanijos režisierių gildijos įkūrėjų, taip pat buvo Jungtinės Karalystės filmų tarybai.

Režisierius mirė po ilgos kovos su liga. Jis turėjo žmoną Lisą Moran-Parker, penkis vaikus ir septynis anūkus.

Režisierius gimė 1944 metais Londone. Savo karjerą pradėjo reklamos versle kaip tekstų kūrėjas, bet greitai tapo reklamų kūrėju ir režisieriumi.

1974 m. jis režisavo BBC filmą „The Evacuees“. Jis tada laimėjo BAFTA apdovanojimą kaip geriausias režisierius. Jo filmai pelnė 10 „Oskarų“ bei 19 Britų akademijos kino apdovanojimų.

Paskutinė didžiausia sėkminga A. Parkerio juosta buvo 1996 metų muzikinė drama „Evita“, kurioje Madonna atliko pagrindinį velionės Argentinos pirmosios ponios Evos Peron vaidmenį. Daugelyje savo darbų jis bendradarbiavo su Oliveriu Stone'u.

A. Parkeris taip pat gynė savo šalies kino pramonės interesus, pirmininkaudamas Didžiosios Britanijos kino institutui ir Jungtinės Karalystės kino tarybai. 2002 metais į riterius jį įšventino karalienė Elzbieta II.

Jo kolega režisierius Davidas Puttnamas sakė, kad A. Parkeris buvo „seniausias ir artimiausias mano draugas – visuomet žavėjausi jo talentu. Mano ir daugelio kitų, kas jį mylėjo ir gerbė, gyvenimas niekada nebebus toks pat“.

Britanijos kino ir televizijos meno akademija (BAFTA) teigė, kad ją „smarkiai nuliūdino“ žinia apie režisieriaus mirtį, o JAV Kino meno ir mokslo akademija A. Parkerį pavadino „nepaprastu talentu“.

„Jo darbas mus linksmino, jungė ir suteikė mums itin stiprų laiko ir vietos pojūtį“, – sakoma JAV Kino meno ir mokslo akademijos tviterio žinutėje, kurioje jis vadinamas „chameleonu“ dėl sugebėjimo dirbti su įvairiais žanrais ir keistis laikui bėgant.