Kultūra

2020.07.30 11:21

Gelūnas apie Radvilų rūmų prieigose atsiradusią kavinę: būtų gerai, kad šiukšles susirinktų

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.07.30 11:21

Trečiadienį Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas savo socialiniame tinkle pasidalino įrašu, kuriame išreiškė susirūpinimą dėl Radvilų rūmų muziejaus prieigose atsiradusios kavinės „Absento fėjos“. „Būtų labai miela, kad lankytojų pridirbtus dalykus kavinė susirinktų – tai nedaro niekam garbės“, – LRT.lt teigė A. Gelūnas.

Pasak pašnekovo, kavinė čia atsirado po karantino atšaukimo. A. Gelūnas prisimena, kad kavinės atstovai norėjo baldus sandėliuoti fojė.

„Blogai yra tai, kad dėl kavinės atsiradimo su mumis visiškai buvo nederinta“, – LRT.lt teigė A. Gelūnas. Muziejaus direktorių neramino tai, kad kavinė nenustos veikti ir rugsėjo viduryje, o tai, anot jo, akivaizdžiai kirsis su jų noru priimti žmones, viešintis. Tuo metu yra planuojami keli tarptautinių renginių atidarymai.

Kol mūsų muziejaus komanda dieną naktį pluša prie Radvilų rūmų dailės muziejaus renovacijos projektų, kol ištisas būrys...

Posted by Arūnas Gelūnas on 2020 m. liepos 29 d., trečiadienis

„Pirma savivaldybės reakcija buvo tokia, kad per mūsų renginius kavinė truputį paslenka skėčius, o tai mums labai nepriimtina – mes nenorime pro paslinktus skėčius ir plastmasines kėdes įeiti į savo muziejų“, – sakė A. Gelūnas.

„Vakar su Vladimiru Tarasovu lankėmės muziejuje ir pamatėme butelius prieigose, kampas ir tualetu paverčiamas, tai nuteikia labai neramiai“, – tvirtino pašnekovas. A. Gelūnas teigė pageidaujantis, kad lankytojų šiukšles kavinės darbuotojai surinktų, nes „tai nedaro niekam garbės“.

Pasak pašnekovo, mažiau nei prieš metus muziejaus atstovai buvo susitikę su Savivaldybės „Miesto plano“ atstovais diskusijai. Tąsyk, anot jo, buvo dalykiškai ir draugiškai pripažinta, kad erdvė prieš Radvilų rūmų įėjimą yra tikrai reikalinga muziejaus komunikacijai su lankytojais ir jų informavimui.

„Ar tai karantinas, ar rinkimai artėjantys – noras į jaunus, pasiturinčius žmones orientuotis, nulemia tokius skubotus sprendimas“, – sakė muziejaus direktorius.

Reaguodamas į A. Gelūno įrašą socialiniame tinkle, mero pavaduotojas Vytautas Mitalas komentavo: „Tik ko nori pats muziejus? Girdžiu skirtingus pageidavimus ir matau vanojimąsi FB.“ A. Gelūnas paneigė nuomonių susiskaldymą muziejaus viduje.

Po A. Gelūno ir V. Mitalo susitikimo LRT.lt susiekė su V. Mitalu, kuris patikino, kad gerbs muziejų, jų siekius ir darbą – kavinės šioje vietoje nuo rugsėjo vidurio nebeliks. Kas tuomet bus siūloma kavinei kaip alternatyva, pašnekovas kol kas negalėjo pakomentuoti.

V. Mitalas teigė, kad jį prieš pusantros savaitės pasiekė žinios, jog muziejus jau rugsėjo viduryje turės intensyvų grafiką. Dėl netvarkos vicemeras žadėjo susiekti su kavine: „Pagal leidimų išdavimo tvarką jiems yra pavesta rūpintis aplinka.“

Pasak jo, kai karantinas jau ėjo į pabaigą, miesto interesas buvo padėti kavinėms kuo greičiau atnaujinti veiklą ir tai daryti saugiai. Išduota maždaug 300 leidimų lauko kavinėms veikti. „Buvo sprendžiamos įvairios probleminės situacijos. Ar lauko kavinių klausimas galėjo būti dar geriau suderintas, aš abejoju. Muziejus galėjo savo nuostabą išsakyti gerokai anksčiau ir tiesiogiai, o ne per aplinkui“, – LRT.lt teigė V. Mitalas.

„Nepaisant to, susitikimas įvyko konstruktyviai. Dirbsime ranka rankon“, – sakė jis.

Apie savo komentarą socialiniame tinkle dėl muziejaus atstovų nuomonių susiskaldymo V. Mitalas sakė: „Aš supratau, kad jiems ir dabar netinka kavinės veikla, paaiškėjo, kad tinka.“ Pasak jo, prie kavinių išdėstymo schemų dirbo urbanistikos ir kiti specialistai. „Kitais metais šis kavinių paskirstymo procesas bus organizuojamas iš naujo“, – tvirtino jis.