Kultūra

2020.07.30 22:24

Antanas A. Jonynas: rašyti eilėraštį – tai išeiti į kelią, tikintis ką nors atrasti

Ignas Andriukevičius, Jolanta Kryževičienė, LRT KLASIKOS laida „Pakeliui su vasara“, LRT.lt2020.07.30 22:24

„Kokia nors dviejų žodžių sandūra, metafora ar netikėtas palyginimas, pastebėjimas ir yra pradžia, kurią vėliau vystai, turėdamas tam tikrą ritmą. Rašyti eilėraštį – tai išeiti į kelią, tikintis ką nors atrasti“, – LRT KLASIKAI sako Antanas A. Jonynas.

Priklausomybė nuo „Poezijos pavasario“

Tradicinis „Poezijos pavasaris“ šiemet prasidėjo vasarą. Su festivaliu daug sąsajų turi ir poetas, vertėjas, rašytojo Antano Jonyno sūnus A. A. Jonynas. Pasak jo, „Poezijos pavasaris“ yra gera proga pavažinėti po Lietuvą ir sudalyvauti įvairiuose renginiuose.

„Baisu jau net ir pasakyti, kiek metų dalyvauju tuose „Pavasariuose“. Turbūt visuose. Jau nuo kokių 1975-ųjų, – tarsi pats nustemba pašnekovas. – Bus jau 45 metai. Dalyvauti festivalyje jaučiu tam tikrą pareigą, nes toks renginys buvo ir tebėra reikalingas. Žmonės ateina, o ir patiems poetams jis svarbus.“

Poetinis suvokimas yra lavinamas, kaip ir kiekvienas kitas suvokimas.

Paklaustas dėl vardo rašybos, Antanas A. Jonynas prisipažįsta, kad šiokių tokių problemų kartais iškyla. „Tų problemų buvo daugiau, kai tėvas gyvas buvo. Painiodavo. Aišku, ir dabar yra akimirkų, kai nesu nuo tėvo visiškai atsiskyręs arba tėvas vis dar tebelydi – juk abu poetai. Žmogui, kuris specialiai nesidomi, sunkoka atskirti. Vis dėlto panašumo tarp mūsų nėra jau tiek ir daug“, – pasakoja poetas.

Poetinio suvokimo svarba

„Aš mylėjau tave tau nežinant“ dažnai ir man priskiria, – šypsosi A. A. Jonynas. – Labai dažnai kas pagalvoja, kad tai mano eilėraštis, tačiau jis parašytas mano tėvo dar karo metais, – atvirauja sūnus. – Jam tada tebuvo 19 metų.“

Poetas kažkada yra sakęs, kad poezija veikia ne protą, jausmus ar intuiciją, o kažkokiu ypatingu, savitu poetiniu suvokimu. Pasak jo, Lietuvoje poetinis suvokimas esti gana tvirtas.

Eilėraštis gimsta iš tam tikro ritmo, tarsi suskamba iš kažkokio sąskambio.

„Visose kultūrose visi žodžio menai ateina ar prasideda iš dainos ir poetinio teksto. Tas poetinis pasaulio pažinimas ir poetinis pasaulio suvokimas yra viena natūralių pasaulio pažinimo formų. Per poeziją taip pat pažįstame pasaulį, ne tik per jausmus ar kokius nors racionalius supratimus. Poetinis suvokimas yra dar kažkas kito.

Yra nemažai filosofų, kurie rašo poeziją. Gal net ir neblogą poezija. Tačiau svarbu, ar jiems pavyksta atsiriboti nuo savo filosofinio mąstymo ir pereiti į poetinį mąstymą. Filosofinis ir poetinis pasaulio supratimas truputį skiriasi Poetinis suvokimas yra lavinamas, kaip ir kiekvienas kitas suvokimas. Reikia tuo užsiimti, puoselėti, rūpintis, stengtis. Tada tobulėsi kaip ir kiekviename kitame dalyke. Jausmus taip pat galima lavinti ir tobulinti“, – poetinį ir emocinį pasaulius susieja pašnekovas.

Įkvėpimo paieškos

Kurdamas eilėraštį jis nežinąs, ką norįs pasakyti, rašo todėl, kad nori sužinoti, tikina poetas. Anot jo, eilėraštis gimsta iš tam tikro ritmo, tarsi suskamba iš kažkokio sąskambio.

„Dviejų žodžių sandūra, metafora ar netikėtas palyginimas, pastebėjimas ir yra pradžia, kurią vėliau vystai, turėdamas tam tikrą ritmą. Rašyti eilėraštį – tai išeiti į kelią. Tikiesi ką nors atrasti, – sako A. A. Jonynas. – Atrasi arba neatrasi. Jei prieisi tam tikrą tašką, eilėraštis pasirašys.“

Poetas pripažįsta, kad kartais susapnuoja kokią frazę ar skambi eilutė jį aplankanti mintyse. Pasak jo, tada atsiranda kabliukas eilėraščiui kurti. „Mėgini tai suformuluoti. Jei pavyksta, kas nors iš to gali atsirasti“, – kūrybinės virtuvės duris kiek praveria pašnekovas.

Rašau, didele dalimi, dėl to, kad man įdomu tą daryti ir įdomu, o ką aš parašysiu.

Eilėraščių kūrimo metodikos jis teigė neturintis. Jaunystėje poetui labai imponavo mūzos paieška, tačiau įkvėpimu labai sėkmingai gali tapti ir skaitoma knyga, pamatytas vaizdas.

„Įkvėpimas kyla iš labai įvairių dalykų. Būtina ir nuotaika visa tai užrašyti. Šiaip jau rašymas įdomus dalykas. Rašau ir dėl to, kad man įdomu tą daryti, įdomu, ką parašysiu“, – sako poetas, vertėjas, rašytojo Antano Jonyno sūnus A. A. Jonynas.

Plačiau apie poeziją, muziką ir kitus svarius dalykus su Antanu A. Jonynu – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt