Kultūra

2020.08.01 14:59

Baigėsi ilgiausias Lietuvoje fortepijoninės muzikos maratonas Beethoveno 250-osioms metinėms

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.01 14:59

Šiemet, minint 250-ąsias kompozitoriaus Liudvigo van Beethoveno gimimo metines, LRT KLASIKA organizuoja ilgiausią Lietuvoje fortepijoninės muzikos maratoną – vieną ryškiausių kultūros įvykių, skirtų paminėti visame pasaulyje švenčiamą datą. Šeštadienio koncertams jau aktyviai rengiasi jame dalyvausiantys atlikėjai.

Nacionalinės filharmonijos salėje, kurioje šeštadienį ir vyks kompozitoriaus kūrinių maratonas, vyksta repeticijos, vieni atlikėjai keičia kitus. Pianistas Lukas Geniušas drauge su styginių kvartetu „Mettis“ bei altininku Tomu Petrikiu atliks koncertą fortepijonui ir orkestrui, aranžuotą kvintetui. Pianistas sako – Beethovenas jam tarsi vienas jo muzikinių protėvių.

„Tai yra viena iš pagrindinių meilių muzikoje“, – dėsto pianistas Lukas Geniušis.

Kvarteto „Mettis“ narys Karolis Rudokas sako, kad Beethovenas – tai jų kasdieninė duona, šį kūrinį yra groję drauge su Mūza Rubackyte, dabar pirmą kartą gros drauge su L. Geniušu. Ir šis koncertas nuskambės penkių valandų maratono pabaigoje.

„Mus būtent sudomino galimybė, kad galėsiu pagroti su L. Geniušiu. Pasąmonėje abu galvojome, kad reikia kažkaip sukontaktuoti ir suorganizuoti, pagroti“, – sako K. Rudokas.

Repeticijų scenoje vienus atlikėjus keičia kiti – dabar Petro Geniušo eilė, jis per maratoną atliks 28-ąją sonatą. P. Geniušas sako, Beethovenas jam ir novatorius, stebinęs modernumu, gebėjęs baigtame kūrinyje atskleisti kūrybos procesą, tuo pačiu ir didelės širdies lyrikas.

„Normalūs žmonės turi po vieną kokią gerą savybę, o jis iš karto, labia daug viename. Ir visos savybės privestos iki ekstrymo, jis kaip esencija, dėl to mes jį garbiname“, – mano P. Geniušas.

Rugpjūčio 1-ąją Nacionalinėje filharmonijoje penkių valandų transliacijoje Beethoveno kūrinius be minėtų muzikantų, atliks dar 9 skirtingų kartų Lietuvos pianistai – Giedrius Nakas, Pijus Pirogovas, Simonas Miknius, Robertas Lozinskis, Gintaras Januševičius, Motiejus Bazaras, Guoda Gedvilaitė, Elžbieta Liepa Dvarionaitė, Daumantas Kirilauskas.

Koncertas prasidės 15 val., LRT KLASIKA renginį kviečia stebėti lauke, greta Lietuvos nacionalinės filharmonijos, kur vyks tiesioginė koncerto vaizdo transliacija. Koncertą iš tuščios nacionalinės filharmonijos salės tiesiogiai transliuos visos LRT platformos: LRT KLASIKA, LRT PLIUS ir portalas LRT.lt.

Taip pat skaitykite

Panorama. Rytoj gali būti grąžintas privalomas apsauginių veido kaukių dėvėjimas (su vertimu į gestų k.)