Kultūra

2020.07.23 15:49

Kauno merijos sprendimas Daugelį laidoti ne panteone papiktino kultūros bendruomenę

merijos sprendimą sieja su konkurenciniu kerštu
Gailė Jaruševičiūtė, ELTA2020.07.23 15:49

Kauno savivaldybės sprendimas ilgametį Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus direktorių Osvaldą Daugelį laidoti ne Petrašiūnų panteone, kur tradiciškai ilgą laiką buvo laidojamos iškilios asmenybės, papiktino dalį kultūros atstovų, buvusių kolegų ir velionio artimuosius.

Architektas Audrys Karalius sprendimą O. Daugelį laidoti ne Petrašiūnų panteone sieja su asmeniniu Kauno savivaldybės konkurenciniu kerštu ilgamečiam muziejaus direktoriui. Savo ruožtu savivaldybė teigia, kad Petrašiūnų panteone jau ilgą laiką nebelaidojama. Be to, savivaldybės atstovų teigimu, O. Daugeliui numatyta vaizdinga vieta Petrašiūnų kapinėse tarp kitų iškilių asmenybių.

M. K. Čiurlionio muziejaus direktorė Daina Kamarauskienė teigia, kad numatyta kapavietė nelabai įtiko tiek velionio šeimai, tiek ir muziejaus atstovams. D. Kamarauskienės teigimu, kapinių viršininko pasiteiravus, kodėl velionio nebuvo galima palaidoti Petrašiūnų panteone, buvo paprašyta daugiau neklausinėti.

„Nuvažiavus buvo parodyta kapavietė, kuri šeimai nelabai patiko ir muziejaus atstovai, kurie buvo nuvažiavę, nustebo, kodėl tai yra ne tarp kitų žymių žmonių, o šiek tiek nuošalyje, tačiau tai tikrai ne kažkur pakampėje, normali vieta, normali kapavietė“, – Eltai sakė D. Kamarauskienė.

„Tik kilo klausimas, kodėl panteone negalima laidoti, tai kapinių viršininkas pasakė: neklausinėkit, taip yra, tai yra geriausia, ką mes galime pasiūlyti. Daugiau ir neklausinėjome, bet kilo tada menininkų, bičiulių ir visuomenės veikėjų susirūpinimas. Jų nuomone, tikrai tų vietų yra garbingesnių ir buvo galima rasti geresnę vietą. Dėl to visuomenės atstovai ir sukilo“, – pridūrė ji.

Visgi M. K. Čiurlionio muziejaus direktorė teigia, kad muziejui svarbiausia gražiai, pagarbiai palaidoti savo ilgametį direktorių O. Daugelį.

„Mums šioje vietoje svarbu tikrai gražiai palaidoti savo direktorių, kuris yra tikrai ne tik muziejaus žmogus, ne tik Kaunui svarbus žmogus. Mes tai suprantame ir norėtųsi viską padaryti kuo geriau, bet dabar tikrai yra iniciatyva iš pačių žmonių“, – patikino D. Kamarauskienė.

Savivaldybės sprendimą sieja su konkurenciniu kerštu O. Daugeliui

Savo ruožtu architektas A. Karalius stebisi, kad tokiam ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje žinomam žmogui kaip O. Daugelis nebuvo atrasta vietos Petrašiūnų panteone.

„Kauno Petrašiūnų kapinės yra didelės ir senos, taip yra istoriškai susiklostę, kad ten yra tam tikra zona, kuri yra vadinama panteonu. Panteonai yra visose kultūringose Europos šalyse, kapinėse. (...) tai yra Petrašiūnų kapinių tam tikra dalis, kurioje laidojami yra svarbiausi, reikšmingiausi miesto žmonės. Ten atranda vietos įvairaus kalibro mūsų kauniečiai, persikėlę į amžinąjį pavidalą, man ir pačiam yra tekę rūpintis dėl vieno ar kito artimojo žmogaus, kolegos, niekad nebuvo problemų“, – Eltai teigė A. Karalius.

„Ir staiga atsiranda problema, kai mes nekalbame apie žmogų, kurio kalibras galėtų būti svarstomas, ar jis reikšmingas miestui, ar ne. O. Daugelis yra reikšmingas ne tik Kaunui, jis yra reikšmingas visai Lietuvai“, – pridūrė jis, primindamas, kad prezidentas Gitanas Nausėda, reikšdamas užuojautą dėl O. Daugelio mirties, akcentavo, kad ilgamečio muziejaus direktoriaus gyvenimo misija reikėtų laikyti nenuilstamą ir nuoseklų siekį M. K. Čiurlionį be jo kūrybą pristatyti pasauliui, o kartu kryptingai ir nuolat užsienyje skleisti žinią apie Lietuvą ir jos dailės bei kultūros lobius.

Architekto teigimu, jei O. Daugeliui Petrašiūnų panteone neatsiranda vietos, tai, pasak jo, kyla klausimas, kas tada būtų tinkamas kandidatas atgulti amžinojo poilsio garbingiausioje kapinių vietoje.

„Staiga mes tokiam žmogui užtrenkiame pomirtinio pasaulio duris, sakydami, kad tu netinki į tą elitinį mirusiųjų klubą. Tai tada mano logiškas klausimas yra, tai kas tada tinka“, – iškėlė klausimą A. Karalius.

A . Karalius taip pat teigia gavęs žinių, kad dėl O. Daugelio laidojimo vietos panteone buvo paskelbtas veto.

„Visai nenoriu komentuoti savivaldybės klerkų atsikalbinėjimo ir atsirašinėjimo niuansų, tegul tai daro jie. Turiu patikimų žinių iš pakankamai aukštų pažįstamų, kad yra uždėtas veto. Ir asmuo neįvardijamas, o Kaune, kai yra neįvardijamas asmuo, visi pagal nutylėjimą žino jo vardą“, – sakė A. Karalius.

Architektas akcentuoja, kad, jo nuomone, savivaldybės deklaruojama pozicija, esą panteone nebėra vietos, nėra pagrindinė priežastis, kodėl M. K. Čiurlionio muziejaus direktoriui buvo paskirta kita laidojimo vieta.

„Jeigu tai būtų tikra priežastis, tuomet savivaldybė turėtų sakyti: atsiprašome, suprantame išskirtinę O. Daugelio asmenybę, šiuo metu neturime vietos, duokite mums savaitę laiko, mes per tą laiką tą vietą surasime arba pateiksime 28 pasiūlymus, iš kurių jūs galėsite išsirinkti labiausiai tinkamą. Viso to nebuvo padaryta, todėl jokių pastangų iš savivaldybės pusės nėra“, – teigė jis.

A . Karalius savivaldybės sprendimą ilgamečio muziejaus direktoriaus nelaidoti panteone sieja su konkurenciniu kerštu, susijusiu su „Vieningo Kauno“ atstovės Inos Pukelytės pasitraukimu iš M. K. Čiurlionio muziejaus direktorės pareigų.

„Aš visiškai atsakingai komentuoju, kad tęsiasi konkurencinis karas po mirties, nes dabar visiškai aišku yra, kad (M. K. Čiurlionio muziejaus – ELTA) konkursą kabutėse laimėjusi Ina Pukelytė, „Vieningo Kauno“ atstovė, 2019 metų pavasarį buvo būtent „Vieningo Kauno“ pasiuntinė į M. K. Čiurlionio muziejų, kad tas karas tęsiasi ir kad Kauno savivaldybės „Vieningo Kauno“ chunta yra niekingi bailiai, kurie kovoja net su mirusiais“, – savo nuomone dalinosi A. Karalius.

Savivaldybė teigia, kad Petrašiūnų panteone laidojamai nebevyksta

Savo ruožtu SĮ „Kapinių priežiūra“ direktorius Ričardas Čėsna teigia, kad sprendimas dėl O. Daugelio laidojimo vietos buvo priimtas, atsižvelgiant į tai, kad laidojimas Petrašiūnų panteone jau kuris laikas nevykdomas.

„Kauno Petrašiūnų kapinės savaime laikomos pasižymėjusių žmonių amžinojo poilsio vieta. Vadinamasis panteonas pasitarnavo ankstesnės kartos meno, kultūros, dvasininkijos atstovų, žinomų visuomenininkų ir kitų miestui nusipelniusių asmenybių kapams. Jau bemaž penkerius metus šioje kapinių dalyje laidojimai nebevyksta“, – teigė jis.

Visgi R. Čėsna akcentavo, kad kiekvienu atveju atsižvelgiama į Velionio artimųjų ar bendruomenės prašymus. SĮ „Kapinių priežiūra“ direktorius teigė, kad kaskart artimųjų prašymus yra siekiama įgyvendinti, nes, pasak jo, miesto pareiga yra deramai pagerbti miestui reikšmingų asmenų atminimą.

R. Čėsnos teigimu, vieta O. Daugelio kapavietei yra išrinkta vaizdingoje Petrašiūnų kapinių erdvėje, visai greta panteono, tarp kitų čia amžinojo poilsio atgulusių iškilių žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt