Kultūra

2020.07.22 22:51

Marijampolėje – pasaulinė italų kompozitoriaus premjera: kūrinyje atsispindi ir pandemijos siaubas

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.22 22:51

Marijampolės Šventojo Jurgio meno sezonas – muzikos festivalis – pristato pasaulinę premjerą: italų kompozitoriaus specialiai Lietuvai, šventajam Kazimierui, sukurtas „Didžiąsias mišias“. Kompozitorius Antonijus D`Anto teigia, kad kai kūrė muziką, dėl griežto karantino Italijoje negalėjo išeiti iš namų, todėl Kristaus Kryžiaus kelias ir naujienos apie mirtis jį patį jaudino iki ašarų.

Marijampolės marijonų vienuolyno sode ketvirtadienį skambės pasaulinė premjera, kurią šventojo Jurgio meno sezono vadovas, solistas Edmundas Seilius, užsakė sukurti Italijos kompozitoriui A. D`Anto. Kaip teigia E. Seilius, jis svajojo, kad užsienio kompozitorius parašytų „Didžiąsias mišias“, skirtas Lietuvos šventajam Kazimierui.

Marijampolėje – pasaulinė premjera: skambės italų kompozitoriaus Lietuvai sukurtos „Didžiosios mišios“

„Taip gražiai paprašiau, kad man vis dėlto reikia naujo kūrinio. Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą, nes jeigu ne karantinas, neaišku, ar būtų buvęs tas kūrinys“, – pasakoja solistas.

Koncertą rengia nacionalinis simfoninis orkestras, du chorai, keturi solistai. Prie dirigento pulto stovintis kompozitorius sako, kad mišias pradėjo kurti praėjusių metų rudenį, bet baigė kaip tik per pandemiją, kuri Italijoje nusinešė šimtus tūkstančių gyvybių.

„Diena po dienos vis negalėjome išeiti iš namų, todėl rašiau muziką. Tai jaudino, daug ašarų išliejau. Per muziką, melodijas bandžiau pavaizduoti tai, kas parašyta tekste. Prie kryžiaus prikaltas Kristus ir šventoji motina, parkritusi papėdėje. Todėl muzika ir yra šiek tiek teatrališka“, – pasakoja kompozitorius A. D`Anto.

Ketvirtadienį jau bus priešpaskutinis šių metų Marijampolės muzikos festivalio koncertas. Šiemet visi vakarai iš planuotų vidaus erdvių buvo perkelti į lauką, nes, pasak festivalio vadovo, kitaip nebūtų tilpę visi žmonės.

„Kaip visą laiką, aišku, mes turime visiškai pilnas erdves koncertines ir šiemet aš jau pamačiau, savivaldybei pasakiau, vicemerui sakiau: mums reikia daugiau kėdžių. Buvo kad ir maži, nišiniai tokie koncertėliai, o juose buvo tiesiog šimtai žmonių, ir visi pasiilgę tos kultūros“, – tikina E. Seilius.

Festivalis išsiskiria tuo, kad ieško vertingų koncertinių programų, kurios sunkiai randa vietą kitose koncertų erdvėse. Todėl kasmet atliekami ir Lietuvoje neskambėję, bet pasaulyje gerai žinomi kūriniai. Sekmadienį festivalis baigsis itališkos muzikos vakaru.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt