Kultūra

2020.07.22 20:45

Knygos apie Kostą Smoriginą herojus: aš nežinau, kas bus rytoj, pabūk, pabūk dar

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.07.22 20:45

Liepos 22 dieną sostinės „Vasaros terasoje“ pagaliau įvyko dėl karantino ilgai užtrukusios Arno Ališausko knygos „Kostas. Eskizai scenos generolo portretui“ sutiktuvės. Knygos herojus, pastaruoju metų poilsiavęs Palangoje, irgi nekantriai laukė susitikimo su gerbėjais ir bičiuliais. Mat dar ne viską pasakė, ne viskas į knygą sudėta....

Vakaro generolas susitikimą su gerbėjais pradėjo padėka žmonai aktorei Daliai Brenciūtei. Jis sutiko su poeto Rimvydo Stankevičiaus mintimi, kad be jos, ko gero, nebūtų ir to Smorigino, kurį visi žinome.

„Dėkoju atėjusiems. Dėkoju ir neatėjusiems, kuriems nesu reikalingas ir nebūsiu“, – sakė K. Smoriginas. Tada prasidėjo dainos, kartais užpilamos žuvingo lietaus.

Renginio vedėjas aktorius Andrius Bialobžeskis sakė, kad knygą „Kostas“ privalo perskaityti kiekvienas mylintis teatrą. „Tai – laiko ženklas“, – tvirtino jis.

Pasak leidyklos „Tyto alba“ vadovės Lolitos Varanavičienės, knyga atsirado čikagiškių lietuvių ir ypač Austėjos Sruogos iniciatyva. K. Smoriginas su tokia idėja sutiko, nors manyta, kad bus kitaip. Nes kam gi Smoriginui knyga?

Labai pataikyta knygai renkantis kalbintoją – Arną. Leidėja iškart perspėjo, kad tai ne teatrologinė knyga, o knyga apie žmogų. Ir ji tikrai skirta ne jautriems, silpnų nervų skaitytojams.

Knygos autorius A. Ališauskas teigė su K. Smoriginu suradęs bendrą kalbą. Tiek įsikalbėjo su juo, ir tiek prisibendravo su K. Smorigino bičiuliais, kad būtų galima rašyti dar kelias knygas: Kostas ir teatras, Kostas ir Šančiai, Kostas ir Tamulevičiūtės dešimtukas, Kostas ir daina. Sakė, Kosto aplinkoje galbūt nėra tik kosmonauto. Ir dainos „Paukščiai“ autoriui padovanojo 1858 metų Pierre`o Jeano Beranger eilių rinkinį.

Vakaro metu skambėjo publikos pamėgtos K. Smorigino dainos, joms pritarė kompozitorius Audrius Balsys ir gitaristas Martynas Kuliavas.

Prisiminimus ir muzikines dovanas dalijo aktoriaus draugai ir scenos bendražygiai Vidas Petkevičius, Saulius Bareikis, Evaldas Jaras, Dainius Gavenonis su Rasa Samuolyte, poetas R. Stankevičius.

A. Ališausko parašytoje ir leidyklos „Tyto alba“ išleistoje knygoje „Kostas. Eskizai scenos generolo portretui“ kalbama apie Artisto gyvenimo ir kūrybos kelią. Apie teatrą kaip šeimą, ir šeimą kaip teatrą. Apie sutiktus žmones – giliai ir jautriai prisimenant Eimuntą Nekrošių, Dalią Tamulevičiūtę, Vytautą Kernagį, Arūną Storpirštį. Apie muziką – nuolatinę K. Smorigino gyvenimo palydovę. Knygoje netrūksta ir anekdotinių istorijų, ir „baikų“.

Knygos pristatymą surengė viešoji įstaiga „Bardai LT“. Pirmą kartą su žiūrovais (ir knygos skaitytojais) susitikti planuota per K. Smorigino gimtadienį balandžio 22 dieną. Žinom, kas atsitiko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.