Kultūra

2015.11.17 13:00

Šv. Cecilijos dieną skambės vargonų improvizacijos

LRT.lt 2015.11.17 13:00

Koncertų ciklas „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ vargonų muzikos mylėtojus lapkričio 21 dieną kviečia į vargonininko dr. Vido Pinkevičiaus koncertą „Iš Harmonijos“, skirtą Šv. Cecilijos – bažnytinės muzikos ir muzikų globėjos, dienai pažymėti. Koncertas yra renginių, skirtų paminėti didžiausių Lietuvos vargonų atstatymo 15 metų sukakčiai (2000–2015), dalis, rašoma pranešime spaudai.

„Šv. Cecilijos diena yra puiki proga prisiminti visus bažnyčiose dirbančius muzikus – vargonininkus, chorvedžius, kantorius bei instrumentalistus, kurių bendras indėlis į liturgiją ir į bažnytinį muzikinį gyvenimą apskritai negali būti pervertintas“, – teigė vargonininkas, Nacionalinės vargonininkų asociacijos prezidentas dr. V. Pinkevičius.

Šiame vakare skambės vargonų improvizacijos pagal XVII a. garsaus anglų poeto Johno Drydeno (1631-1700) poemos „Giesmė Šv. Cecilijos dienai“ (1687), tekstą.

„Šiame koncerte skambėsiančios improvizacijos bus padalintos į 8 spontaniškai gimstančius kūrinius – lygiai tiek pat posmų yra Drydeno poemoje. Taip gims kontrastingas, bet kartu ir vieningas ciklas, kuriuo siekiama muzikinėmis priemonėmis – melodija, ritmais, harmonija, dinamika, registrų kombinacijomis, faktūra ir forma – sukurti savitą pasaulį, apie kurį kalba Drydenas“, – mintimis dalijosi vargonų improvizacijos tradicijas Lietuvoje puoselėjantis muzikas.

Kaip pasakojo V. Pinkevičius, šios poemos „Giesmė Šv. Cecilijos dienai“ žodžiai tapo monumentalaus Georgo Friedricho Hendelio kūrinio „Odė Šv. Cecilijos dienai“, pagrindu.

„Poemoje pasakojama apie visatos harmoniją ir apžvelgiama visų pagrindinių muzikos instrumentų – styginių, pučiamųjų, o ypač vargonų vieta metafizinėje pasaulio sampratoje ir jų ryšys su žmogumi. Koncerto klausytojai matys lietuvišką poemos tekstą programėlėse, kad galėtų geriau sekti ir suprasti muzikinį veiksmą“, – pasakojo dr. V. Pinkevičius.

Šis renginys yra Vilniaus universiteto Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes.