Kultūra

2020.07.16 14:58

Montuojamos ore kybančios skulptūros: neįvykusios Olimpiados ir išsilaisvinimo judėjimo dalyviai

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.16 14:58

Europos parke Lenkijos skulptorius Jerzy Kedziora įrengė neįprastą parodą. 12 skulptūrų pakabintos ore, ant siauro lyno. Tokias tarp dangaus ir žemės kybančias figūras autorius pradėjo kurti, kai Gdanske, kur jis studijavo, gimė Lenkijos išsilaisvinimo judėjimas „Solidarnošč“. Tada visa Lenkijos tauta, lyg akrobatai, ėjo trapiu lynu link laisvės.

J. Kedziora montuoja paskutines skulptūras parodai Europos parke. Ant žiedų besisukantį gimnastą, kaip ir dar kelias sportininkų figūras, skulptorius sukūrė per karantiną. Sako, skiria jas šiemet neįvykusioms Olimpinėms žaidynėms.

„Jie treniruojasi. Turėjo važiuoti į olimpines žaidynes, bet liko kasdieniais baltais marškinėliais – taip ir neapsirengę Olimpinės aprangos“, – komentavo menininkas.

Iki lapkričio veiksiančios parodos autorius figūras pakabino atokiose Europos parko proskynose, todėl norint pamatyti visas 12, reikia apsukti ratą.

„Paprastai meno kūriniai, skulptūros stovi tvirtai ant žemės įsirėmę, o jo visos 12 skulptūrų balansuojančios erdvėje, tarsi praradusios svorį. Kūriniai pakankamai išskirtiniai ir įdomūs“, – teigė Europos parko įkūrėjas Gintaras Karosas.

Klasikinę skulptūrą studijavęs menininkas teigia, kad daugelį metų kūręs abstrakčių formų figūras pradėjo ieškoti gilesnės meno prasmės.

J. Kedziora pasakoja, kad Gdanske, kur studijavo, prasidėjo išsilaisvinimo judėjimas: „Pajaučiau, kad turiu keisti kūrybą, ieškoti naujų dalykų. Ir lynas tapo savijautos atspindžiu, kai visi buvome priversti balansuoti, rinktis.“

Iš stiklo pluošto, anglies, medžio drožlių sukurtos skulptūros yra lengvos ir atsparios karščiui, lietui. Kedziora sako, kad jam smagiausia, kai papūtus vėjui figūros pradeda judėti, tarsi bendrautų su praeiviu.

Menininko skulptūros atrodo lyg paneigtų gravitacijos ir statikos dėsnius. Pasak autoriaus, jo skulptūromis įkūnijami nerealūs troškimai, lyg svajonė vaikščioti lynu, galimybė atrasti save visiškai kitokioje realybėje.

Kiekvienos J. Kedzioros sukurtos figūros istorija būtų ne trumpesnė nei realaus žmogaus biografija – tiek daug kūriniuose sutalpina menininkas. Virš žiūrovų galvų kabančios figūros „elgiasi“ panašiai kaip praeiviai – stebi, seka žvilgsniu, pamėgdžioja ir kartais pasišaipo.

Plačiau – reportaže:

Žinios. Neįprasta paroda Europos parke: skulptūros ant lyno atkuria sunkų Lenkijos tautos likimą