Kultūra

2020.07.15 10:36

Minime Rembrandto 414-ąsias gimimo metines: galimai nutapė ir Oginskio portretą

Simona Stanapėdytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.07.15 10:36

Tokią dieną kaip ši gimė Rembrandtas – tapytojas, grafikas, piešėjas, vienas žymiausių pasaulio dailininkų. Bene garsiausias jo kūrinys – „Nakties sargyba“.

Rembrandtas Harmenszoonas van Rijnas gimė 1606-tų metų liepos 15-tą dieną Leidene, malūnininko ir kepėjo dukters šeimoje.

Jis laikomas iškiliausiu 17-tojo amžiaus olandų menininku. Meno istorijoje Rembranto vardas prilygsta Leonardo da Vinci, Michelangelo, Raphaeliui, Ticijanui.

Rembrandto kūryba dažnai skirstoma į penkis svarbiausius laikotarpius: Leideno, Amsterdamo, peizažinį, produktyvumo ir šedevrų. Tarp jų – spėjamas raito Lietuvos didžiojo kanclerio ir Trakų vaivados Marcijono Aleksandro Oginskio portretas.

Rembranto palikimas – maždaug 400 paveikslų, 290 grafikos kūrinių ir daugiau nei 1000 piešinių, apie 90 autoportretų, iš kurių 60 – tapybos. Tai pat nutapyta peizažų, natiurmortų, buities žanro vaizdų. Geriausiai Rembrantas žinomas savo portretais, autoportretais ir istorinio žanro paveikslais.

Amsterdamo muziejus „Rijksmuseum“ 2018 metais restauravo Rembrandto šedevrą „Nakties sargyba“ (The Night Watch), sukurtą 1642 m. Tai – bene žymiausias Rembrandto kūrinys.

1990 m. kovo 18 dieną įvyko viena iš didžiausių istorijoje meno kūrinių vagysčių. Du vagys, persirengę policijos pareigūnais, ankstyvą rytą įžengė į Bostone esantį Isabellos Steward Gardner muziejų. Tarp 13 pavogtų paveikslų buvo Rembrandto, Vermeerio, Manet kūrinių. FTB pradėjo tyrimą, tačiau ir šiandien tušti pavogtų paveikslų rėmai vis dar kabo ant sienų.