Kultūra

2015.11.16 11:06

„Scanoramos“ konkurse triumfavo lietuviškas filmas

LRT.lt2015.11.16 11:06

Sekmadienio vakarą buvo paskelbtas 13-ojo Europos šalių kino forumo „Scanorama“ uždarymas Vilniuje.

Į „Scanoramos“ uždarymą susirinkusius svečius sveikino festivalio vadovė Gražina Arlickaitė. „Norėčiau, kad mūsų atsisveikinimą lydėtų ne lengva liūdesio gaida, o kitų susitikimų laukimo džiaugsmas – „Scanorama“ kelia sparnus ir iškeliauja į kitus miestus. Noriu tikėti, jog šios dienos jums buvo dosnios įsimintinų pažinčių, susitikimų ir asmeninių atradimų. Linkiu, kad jie tęstųsi mintyse, pokalbiuose ir tolimesniuose kultūriniuose maršrutuose“, – festivalio žiūrovams linkėjo G. Arlickaitė.

Po G. Arlickaitės sveikinimo žodžio vyko konkursinės programos „Naujasis Baltijos kinas“ apdovanojimų ceremonija. Šioje programoje renkami du nugalėtojai – geriausias Baltijos šalių filmas ir geriausias lietuvių režisieriaus darbas.

Šiemet „Naujojo Baltijos kino“ konkurse varžėsi 14 filmų – 5 lietuviški darbai, 6 estų režisierių filmai ir 3 trumpametražiai iš Latvijos. Konkurso laureatus rinko kompetentinga tarptautinė žiuri: žiuri pirmininkas – kino kritikas Neilas Youngas, rašantis kino apžvalgas tokiems leidiniams kaip „The Hollywood Reporter“, viena įtakingiausių ir svarbiausių Norvegijos kino režisierių bei scenarisčių Anja Breien ir Liubeko Šiaurės šalių kino dienų meno vadovė Linde Frohlich.

Šiais metais geriausiu programos trumpametražiu filmu buvo išrinktas Austėjos Urbaitės filmas „Tiltai“. Tai pirmas kartas „Naujojo Baltijos kino“ konkurso istorijoje, kai geriausiu Baltijos šalių trumpametražiu filmu tampa darbas iš Lietuvos.

Sekmadienis jaunai Lietuvos režisierei tapo triumfo vakaru, nes jos filmas „Tiltai“ buvo pripažintas ir geriausiu lietuvišku trumpametražiu filmu.

Specialiais paminėjimais buvo įvertinti ir latvių režisieriaus Valērijaus Oļehno filmas „Pa Pa“ bei esto Ivano Pavljutskovo darbas „Ta vienintelė“.

Uždarymo ceremoniją vainikavo islandų režisieriaus Runaro Runarssono filmas „Žvirbliai“. Istorija apie vienišą paauglį, kuris priverstas palikti namus didmiestyje ir keltis į atokų Islandijos kaimelį, buvo pristatyta Toronto kino festivalyje, o Tarptautiniame San Sebastiano kino festivalyje laimėjo „Auksinės kriauklės“ apdovanojimą. Tai ne pirmasis režisieriaus R. Runarssono darbas „Scanoramoje“ – prieš kelis metus festivalyje buvo rodytas jo filmas „Vulkanas“, kuris buvo pristatytas ir Kanų kino festivalio programoje „Dvi režisierių savaitės“.

Paskelbus „Scanoramos“ uždarymą Vilniuje, festivalis tęsiasi kituose miestuose. Iki lapkričio 22 d. „Scanorama“ vyks Kaune, iki lapkričio 19 d. – Klaipėdoje, o Šiauliuose „Scanorama“ viešės lapkričio 19 –22 d.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ dar kelias dienas džiugins ir vilniečius. Lapkričio 16 –17 d., Vilniuje vyks populiariausių šių metų filmų kartojimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.